Problemy BitBay z KNF i NBP

Home » Giełdy » Problemy BitBay z KNF i NBP
Problemy BitBay z KNF i NBP
28 maja 2018 przez w kategorii Giełdy

Najpopularniejsza polska giełda kryptowalut BitBay ma problemy z KNF i NBP.

Polskie giełdy kryptowalutowe zostały znacząco sparaliżowane przez banki, które wypowiedziały umowy na prowadzenie rachunków, oraz przez wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Przypomnijmy, że trzy miesiące temu do Prokuratury Okręgowej w Katowicach trafiło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Bitbay z art. 150 ust. 1 ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (nieuprawnione prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych, zagrożone karą grzywny do 5 mln zł lub karą do dwóch lat pozbawienia wolności lub obiema karami łącznie). Te same zarzuty przedstawiono również drugiej największej w Polsce giełdzie Abucoins.

W praktyce zarzuty, oznaczają że firma działa jak instytucja finansowa (przyjmuje depozyty), nie mając do tego odpowiednich uprawnień.

„Zaszufladkowano nas razem z przestępcami tylko dlatego, że polskie prawo nie nadąża za rozwojem gospodarczym. Trzeba oczyścić tę gęstą atmosferę. Jeśli przed wakacjami nie rozstrzygnie się kwestia regulacyjna dla branży krypto, będziemy zmuszeni przenieść firmę do innego europejskiego kraju, w którym będziemy mogli stabilnie funkcjonować” – mówi dziennikowi Sylwester Suszek, prezes Bitbay.

Bitbay nie chce opuszczać Polski

Giełda obsługuje ponad 800 tys. klientów, z czego 70 proc. to Polacy. Pozostali to m.in. obywatele Unii Europejskiej, Chin, Indii, Afryki czy Ameryki Południowej. Odcięcie Bitbay od rachunków walutowych przysporzyło firmie sporo problemów.

Bitbay nie chce opuszczać kraju. – Zależy nam, aby Bitbay był kojarzony z Polską, bo tutaj wyrósł na potężną firmę, wartą dziś blisko miliard złotych. Nadal chcemy się rozwijać i stąd wychodzić na zagraniczne rynki – dodaje.

Giełda Bitbay posiada przedstawicielstwo i prowadzi biura w Indiach i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W sumie spółka zatrudnia ponad 200 osób. Prezes porównuje platformę do największych internetowych projektów, jak Facebook czy Allegro. Jest przekonany, że jego firma ma szansę odnieść równie duże sukcesy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Bitcoin i kryptowaluty dla każdego