Bitfinex odzyskał tylko 28 BTC skradzionych w 2016 roku

Home » Giełdy » Bitfinex odzyskał tylko 28 BTC skradzionych w 2016 roku
Bitfinex odzyskał tylko 28 BTC skradzionych w 2016 roku
1 marca 2019 przez w kategorii Giełdy

Rok 2016 był trudnym okresem dla giełdy kryptowalut Bitfinex. To właśnie wtedy miała miejsce kradzież aż 120 000 BTC (72 miliony USD) należących do giełdy. Była to jeden z największych hakerskich kradzieży w branży kryptowalut.

W ostatnim czasie giełda kryptowalut ogłosiła, że dzięki ogromnym staraniom i współpracy Bitfinex z międzynarodowymi organami ścigania udało się odzyskać część skradzionych bitcoinów… aż 28 z 120000 skradzionych bitcoinów!

Bot do Kryptowalut

Bitfinex walczy

Od 2016 roku firma odpowiedzialna odpowiedzialna za funkcjonowanie giełdy starała się zapewniać wszystkie potrzebne informacje i pomagać w dochodzeniu aby udało się zminimalizować straty jakie poniesiono w wyniku ataku hakerskiego. I właśnie dzięki tym staraniom w listopadzie 2018 roku giełda otrzymała informację, że udało się odzyskać nieznaczną część z ukradzionych środków. Wartość odzyskanych bitcoinów po przeliczeniu, wynosi około 110 000 USD.

Mimo że odzyskane bitcoiny stanowią bardzo mały ułamek poniesionych strat, należy pamiętać, że bardzo ciężko jest odzyskać zdecentralizowane kryptowaluty.  Wszyscy dobrze zorientowani użytkownicy bitcoina znają zasadę „Your Keys, Your Bitcoin. Not Your Keys, Not Your Bitcoin”,  która w krótki sposób definiuje przechowywanie BTC. Podsumowując nie ma siły, żeby w jakikolwiek sposób osoba trzecia mogła przetransferować bitcoiny z prawidłowo zabezpieczonego portfela.

Być może, dlatego Giancarlo Devasini, który jest kierownikiem działu finansowego w Bitfinex wystosował podziękowania skierowane do amerykańskich federalnych organów ścigania. W swojej wypowiedzi wspomina o strategii reagowania, która przyniosła zamierzone skutki. Nie zabrakło również słów skierowanych do klientów, którzy w tamtym czasie musieli obdarzyć Bitfinex ogromnym zaufaniem i wykazali się niesamowitą lojalnością.

W ciągu dwóch lat od włamania na platformę Bitfinex, dziś widzimy wyniki jasnej i solidnej strategii reagowania oraz wysiłki rządu USA. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy zwrócić środki naszym klientom, którzy byli nam lojalni i zaufali nam w tym bardzo trudnym czasie. Chcielibyśmy podziękować amerykańskim organom ścigania za ich zaangażowanie w zwrot odzyskanych aktywów.

Środki zostaną zwrócone do około 5000 użytkowników

Giełda poinformowała, że aż 5000 użytkowników dostanie zwrot środków w postaci dolarów, które po przeliczeniu zostaną wpłacone na konta posiadaczy Recovery Right Token (RRT).

Reakcja na włamanie, które miało miejsce w 2016 roku była satysfakcjonująca dla klientów. W tamtym czasie Bitfinex zarzekł się utraty do 36% zasobów, by zrekompensować im skradzione tokeny. Bitfinex przemyślał jak najlepiej postąpić w tej sytuacji i postanowił utworzyć token BFXcoin. Jeden coin BFX miał wartość 1 dolara.  Jak poinformowała giełda, w ciągu ośmiu miesięcy wszyscy posiadacze BFXcoinów, wymienili je według tej stawki.

Kolejnym krokiem było stworzenie RRT dla posiadaczy BFXcoinów przez Bitfinex , który zamienia tokeny BFX na akcje iFinex. Firma poinformowała, że wszystkie coiny BFX zostały wyprzedane i w związku z tym pełna liczba odzyskanych Bitcoinów jest obecnie dystrybuowana proporcjonalnie do posiadaczy RRT.

Ataki hakerskie na giełdy kryptowalut nie są niczym nadzwyczajnym. Tylko w styczniu 2019 roku informowaliśmy o tym, że dane klientów największych giełd kryptowalut mogą być dostępne w darknecie, oraz o udanym ataku na giełdę Cryptopia.

Tags:
Bitcoin i kryptowaluty dla każdego