Cała prawda o przemyśle ASIC i koparkach Bitmain.

Home » Mining » Cała prawda o przemyśle ASIC i koparkach Bitmain.
Cała prawda o przemyśle ASIC i koparkach Bitmain.
25 sierpnia 2018 przez w kategorii Mining
Zdjęcie: pixabay

Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób są produkowane koparki Antminer? W jaki sposób i jak długo Bitmain testuje te urządzenia przed sprzedażą? Czym jest technologia ASIC-BOOST i skąd w tym wszystkim tajwańska firma TSMC? – Na wszystkie te pytania odpowie nasz artykuł!

Cała prawda o przemyśle ASIC.

Obecnie najpopularniejszą koparką Bitcoinów jest wysłużony już Antminer S9, którego chipy wytworzone są technologii 16nm. Antminer został stworzony przez chińską firmę Bitmain, która powszechnie uznawana jest za największego producenta układów ASIC do kopania kryptowalut na świecie.

Co jakiś czas w mediach można przeczytać artykuły w których inna firma ogłasza wejście na rynek i obiecuje wyprodukowanie lepszych koparek, a następnie hucznie zapowiada detronizacje Bitmaina,

Podobnie było w zeszłym roku, kiedy DragonMint ogłosił rozpoczęcie produkcji swojego DragonMint T1 z chipami w technologii 10nm. Chwilę później Japoński gigant GMO również ogłosił wejście na rynek ASICów wraz ze swoja koparką wykonaną w technologii 7nm.

Obie konkurencyjne koparki trafiły już na rynek i są wydajniejsze niż urządzenia Bitmaina, lecz nadal nie są stanowią realnej konkurencji dla chińskiego giganta.

Koparka Antminer S9

Czym jest ASIC?

ASIC jest to procesor wyspecjalizowany w wykonywaniu tylko jednego rodzaju obliczeń na poziomie sprzętowym. Ogólniej rzecz ujmując, standardowe procesory są programowalne i mogą wykonywać różnego rodzaju obliczenia. Dla przykładu karty graficzne wykorzystywane w miningu kryptowalut są w stanie obliczać różnego rodzaju algorytmy wykorzystywane w wielu coinach. Koparka ASIC jest w stanie obliczać hashe tylko jednego algorytmu, przez co urządzenia te są dużo wydajniejsze od wszechstronnych procesorów. Ich wadą jest to że, nie mogą zostać wykorzystywane do niczego innego, jak np. karty graficzne. Budowa procesora ASIC nie jest specjalnie trudna, zwłaszcza dla algorytmu SHA256 wykorzystywanego w Bitcoinie.

ASIC-BOOST
Bitmain dodatkowo posiada opatentowane rozwiązanie ASIC-BOOST, które umożliwia kopanie z udziałem ich urządzeń aż z 30% większą wydajnością, przy takim samym poborze energii elektrycznej. Bitmain zdecydował się na blokowanie tego rozwiązania w koparkach które były i nadal są przeznaczone na sprzedaż, dzięki czemu ich kopalnie są jeszcze bardziej konkurencyjne.

Bitcoin SegWit
Bitmain od samego początku starał się walczyć z SegWitem, ponieważ po jego wprowadzeniu do Bitconia technologia ASIC-BOOST używana przy wydobyciu przestała działać, jednocześnie znacząco osłabiając pozycje Bitmaina na rynku. Decyzja o wprowadzeniu SegWita jest po części przyczyniła się do powstania Bitcoin Cash (BCH), na którego rozwiązanie ASIC-BOOST nadal działa.

Proces produkcji koparek

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że większość producentów koparek, kart graficznych, pamięci i wszystkich układów scalonych nie wytwarza ich samodzielnie. Produkcja zajmują się wyspecjalizowane firmy produkujące półprzewodniki, których jest bardzo wiele, lecz wyraźnymi liderami są firmy: Intel, Samsung, oraz TSMC.

Intel wytwarza procesory wyłącznie dla siebie, nie jest podwykonawcą. Samsung wytwarza pamięci głównie do smartphonów, oraz procesory dla siebie, Apple’a i wielu innych. Mimo to, Samsung nie jest w stanie nadążyć za TSMC i pozostaje lekko w tyle. Z tego powodu niedawno np. Qualcomm i Apple przenieśli produkcję układów do TSMC. Obecnie tylko TSMC jest w stanie zaoferować masową produkcję układów w 7nm procesie technologicznym. TSMC produkuje również chipy m.in. dla nVidii, AMD, Bitmaina czy Bitfury.

Podsumowując, gdy GMO (japońska firma o której pisaliśmy na samym początku) zapowiadało wytworzenie koparki w 7nm procesie technologicznym, Bitmain również miał dostęp do tej technologii.

Bitmain jednym z ważniejszych klientów TSMC

Rozkład udziałów poszczególnych producentów ASIC nie jest dokładnie znany, aczkolwiek szacuje się że Bitmain jest w posiadaniu ponad 70% rynku. Prawie cała reszta należy do Bitfury a jedynie 2% przypada na różnych mniejszych producentów. W tym GMO i DragonMint.

Bitmain obecnie zajmuje większość mocy produkcyjnej TSMC. Pod koniec 2017 roku zamawiał nawet po 20 000 wafli krzemowych miesięcznie, co znacznie utrudniło produkcje Nvidii.

Nvidia nie była w stanie wytwarzać pożądanych ilości swoich GPU. Co gorsze, nawet kiedy firma miała już wyprodukowane procesory, to producenci kart graficznych nie mogli ich wykorzystać, ponieważ czekali na wyprodukowanie pamięci do nich, które również wytwarzane są w TSMC.

Ze względu na brak mocy produkcyjnej, DragonMint wytwarza swoje koparki T1 u Samsunga, ponieważ on korzysta z chipów w technologii 10nm.

Jihan Wu – współzałożyciel Bitmain

Wprowadzenie na rynek, testy urządzeń

Proces produkcji można podzielić na trzy etapy. Wpierw wytwarza się chipy testowe, a następnie koryguje się błędy i zamawia się kolejną partię. Jeżeli nowa partia będzie poprawnie wykonana zleca się dopiero właściwą produkcję. Niestety na każde zlecenie produkcji oczekuje się ok 6 miesięcy, więc od projektu do masowej produkcji najczęściej mija prawie rok.

Następnie każdy Antminer jest testowany, przez minimum miesiąc czasu. Testy urządzeń są dosyć proste – Bitmain sam nimi kopie. Podczas przeprowadzanych testów odpadają wadliwe procesory, oraz te z niższą wydajnością.

Bitmain nie może sprzedawać koparek w jednej cenie o różnej mocy, przez co słabsze chipy, zostawia dla siebie. A sama firma dopiero od niedawna firma zaczęła sprzedawać inne wersje S9 z różnym hashratem.

Obecnie Bitmain prawdopodobnie jest podczas testów swoich nowych koparek 7nm. Zanim urządzenia trafią do końcowego odbiorcy cały czas chodzą na pełnych obrotach. W sieci można znaleźć dowody na to, że nawet niektórzy pośrednicy, dystrybutorzy (którzy często wykupują wszystkie koparki w kilka minut, a następnie sprzedają dużo drożej) kopią nimi aż do momentu wysyłki do klienta.

Warto również zauważyć że Bitmain nie zapowiada wprowadzenia nowego Antminera do kopania Bitcoinów. Prawdopodobnie spowodowane jest to obawą, o to że klienci nie kupowaliby poprzednich wersji urządzeń i czekali na premierę nowej koparki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Name Price
Bitcoin (BTC)
$4,029.86
Litecoin (LTC)
$60.01
Stellar (XLM)
$0.110259
IOTA (MIOTA)
$0.297031
XRP (XRP)
$0.316871
EOS (EOS)
$3.68
TRON (TRX)
$0.022741
Cardano (ADA)
$0.052900
Monero (XMR)
$54.34
Dash (DASH)
$92.12
NEO (NEO)
$9.30
Maker (MKR)
$696.23
© 2018 - InfoCrypto.pl. All Rights Reserved.