CBOE wycofuje wniosek Bitcoin ETF

Home » Bitcoin » CBOE wycofuje wniosek Bitcoin ETF
CBOE wycofuje wniosek Bitcoin ETF
24 stycznia 2019 przez w kategorii Bitcoin

Giełda instrumentów pochodnych CBOE wycofała swój wniosek o możliwość uruchomienia Bitcoin ETF. W środę 23 stycznia, sekretarz Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd – Eduardo Aleman poinformował o wycofaniu wniosku Chicagowskiej giełdy CBOE, która w kooperacji z firmą inwestycyjną VanEck i blockchainową firmą SolidX, planowała uruchomić fundusz Bitcoin ETF.

Zobacz giełdę BEZ weryfikacji

Bitcoin ETF

Wniosek złożony 20 czerwca 2018 r., przez CBOE był najbardziej oczekiwanym i uznawanym za najbardziej prawdopodobny do zaakceptowania przez amerykańskiego regulatora finansowego – SEC. Wiązano z nią największe nadzieje, m.in. ze względu na replikację fizyczną funduszu, która oznaczała bezpośrednie przełożenie na popyt i notowania BTC.

Jan van Eck, założyciel funduszu inwestycyjnego VanEck, w wywiadzie dla CNBC przyznał, że wniosek został „czasowo wycofany”, co oznacza że najprawdopodobniej zostanie on złożony ponownie, w nieznanej formie oraz terminie. 

Ostateczna, dwukrotnie odraczana, decyzja amerykańskiego regulatora w sprawie rozpatrzenia wniosku giełdy CBOE miała nastąpić 27 lutego 2019 r.

Giełda CBOE do tej pory nie podała żadnego powodu, dlaczego wniosek został wycofany. Termin wydania decyzji przez SEC miał upłynąć 27 lutego br. Jeśli do tego czasu nie zostałaby podjęta żadna decyzja, legalność bitcoinowych ETF-ów zostałaby automatycznie zatwierdzona. Można odnieść wrażenie, że wycofanie aplikacji oznacza, że ​​spodziewali się odmowy, chociażby ze względu na aktualne zawieszenie prac rządu Stanów Zjednoczonych.

Bitcoin ETF

Co oznacza dla Bitcoina wprowadzenie ETF?

ETF z ang. „Exchange Traded Funds”  to fundusz inwestycyjny, którego celem jest wierne odwzorowywanie wskazanego indeksu, a tytuły uczestnictwa są notowane na giełdzie. Śledzenie indeksu polega na pasywnej strategii alokacji środków zgromadzonych przez fundusz poprzez zlecenie transakcji kupna i sprzedaży aktywów wchodzących w skład indeksu zgodnie z wykonanym ruchem rynkowym przez managera nim zarządzającego.

Jeśli fundusze ETF Bitcoin kiedykolwiek zostaną wprowadzone, to fundusze będą najprawdopodobniej będą sprzedawać udziały w rezerwie Bitcoin, która z kolei będzie przechowywana na jednym z rachunków powierniczych instytucji świadczących usługi typu „custody” .

Bitcoina będzie można będzie można kupić na podobnej zasadzie jak kupuje się akcje  jednym z biur maklerskich. A to oznacza, że potencjalni inwestorzy nie będą musieli przechodzić rejestracji na zewnętrznych giełdach i zakładać portfeli, aby samemu kupić i zabezpieczyć fizyczne Bitcoiny.

Tags:, ,
Bitcoin i kryptowaluty dla każdego