Co to jest ICO? Czy inwestowanie w projekty na tym rynku jest opłacalne?

Home » Altcoiny » Co to jest ICO? Czy inwestowanie w projekty na tym rynku jest opłacalne?
5 września 2019 by
Co to jest ICO? Czy inwestowanie w projekty na tym rynku jest opłacalne?

ICO czyli Initial Coin Offering to najpopularniejsza forma pozyskiwania funduszy przez zespoły deweloperskie tworzące nowe platformy w technologii Blockchain. Jest to przedsprzedaż tokenów w celu pozyskania niezbędnych środków na stworzenie oraz dalszy rozwój projektu. Inwestorzy w ten sposób mogą w niskiej cenie pozyskać kryptowaluty, który wartość może diametralnie wzrosnąć w przyszłości. Co warto wiedzieć na temat rynku ICO?

Giełda BEZ Weryfikacji

Co to jest ICO i na czym polega?

Utworzenie nowego projektu w technologii blockchain wymaga ogromnego kapitału. Przyszłość start-upów jest zwykle bardzo mglista, w związku z czym, deweloperzy nie mogą zwykle liczyć na wsparcie dużych inwestorów. Z pomocą przychodzą natomiast sympatycy kryptowalut, którzy w ICO upatrują swojej szansy na zbudowanie dużych zysków.

Działanie zbiórki jest proste. Projekt udostępnia w przedsprzedaży swoje tokeny, który można zakupić za określoną kwotę. Najczęściej, środki są zbierane w Bitcoinach i Ethereum, choć czasami wykorzystuje się również waluty tradycyjne, jak np. USD.

ICO dla twórców kryptowaluty przynosi podwójną korzyść. Generuje środki potrzebne do rozwoju projektu, a dodatkowo, zwiększa jego popularność i przyciąga potencjalnych klientów na przyszłość. Z kolei inwestorzy liczą na to, że wsparty przez nich projekt odniesie sukces, a tokeny w krótkim czasie osiągną ogromną wartość i zaoferują spektakularne zyski.

Wiele znanych kryptowalut, które dziś plasują się na wysokich lokatach w rankingu wartości, powstało właśnie za sprawą ICO.

Jak duże środki uzyskują projekty ICO?

To zależy od tego, jaką pulę tokenów przygotuje w przedsprzedaży deweloper oraz jaką cenę zaoferuje inwestorom. Kluczem do sukcesu jest również odpowiednia promocja zbiórki i przekonanie inwestorów, że warto wesprzeć dany projekt.

Bezpieczny portfel

Najczęściej, platformy organizujące ICO posiadają już white paper oraz szczegóły plan działania, aby wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z celem danego projektu przed zainwestowaniem swoich kryptowalut.

ICO potrafią zakończyć się spektakularnym sukcesem. Filecoin uzbierał w ten sposób ponad 257 mln USD! W samym roku 2017, wszystkie zbiórki wygenerowały w sumie kilka miliardów dolarów. Średnio, projekty mogą liczyć na kilkanaście, kilkadziesiąt milionów USD.

co to jest ico

Ranking i ocena ICO – źródło: icoranker.com

Ile można zarobić na rynku ICO?

Trafne wybranie projektu może się zakończyć ogromnym zyskiem po stronie inwestora. Dobrym przykładem na ten moment jest kryptowaluta Matic (Matic Network), która w ciągu kilku miesięcy od zakończenia ICO zwiększyła swoją wartość o ponad 1000%

Bardzo duży zysk zanotowali także inwestorzy, którzy wzięli udział w ICO organizowanym przez platformę BitTorrent. Wartość tokena BTT wzrosła o ponad 850%.

Oczywiście są to skrajne przykłady ukazujące skalę możliwości. Udane projekty zwykle pozwalają zarobić od 20 do 50% w skali jednego roku. Niestety, zdarzają się również kompletnie nietrafione projekty, a także oszustwa, które kończą się stratą po stronie inwestora.

Ryzyko inwestycyjne

Technologia blockchain od kilku lat przeżywa bujny rozwój i wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie się utrzymywał. W związku z tym, zdarzają się mniej udane projekty, które zawiodły oczekiwania swoich inwestorów i przyniosły straty.

Giełda z dźwignią

Przykładem może być chociażby token GTO udostępniony przez platformę Giftto. Jego wartość spadła o ponad 60%. Duże straty (powyżej 55%) zanotowali inwestorzy, którzy postanowili wesprzeć projekt Veriblock i token VBK. Istnieje również spore ryzyko natrafienia na oszustwo.

Oszustwa

Zdecentralizowane projekty blockchain rządzą się swoimi prawami. Czasami, zbiórki są organizowane przez fałszywych deweloperów, których jedynym celem jest wyłudzenie pieniędzy.

Tutaj warto odnieść się do roku 2018 i projektu Benebit, który zebrał prawie 4 miliony dolarów, po czym zniknął z sieci. Twórcy projektu posługiwali się fałszywymi dokumentami tożsamości. Nigdy nie udało się odkryć prawdziwej tożsamości oszustów, a inwestorzy nie odzyskali swoich środków.

Warto również przytoczyć obecny przykład Facebook Token, który próbuje podszyć się pod znany portal społecznościowy. Twórcy Facebooka nie dawno ogłosili, że trwają pracę nad stworzeniem kryptowaluty związanej z portalem. Korzystają na tym oszuści, którzy próbują pod szyldem Facebooka zbierać pieniądze w ramach fikcyjnego ICO.

Czy warto inwestować w ICO?

Mimo dużego ryzyka, warto zainteresować się tematyką ICO. Szczególnie, że wiele projektów odnosi sukces, a inwestorzy mogą liczyć na spory zysk. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i kilka razy sprawdzić, w co inwestujemy swoje środki.

Bot do Kryptowalut

Na forach internetowych możemy znaleźć liczne informacje o nadchodzących zbiórkach ICO. Niektóre pojawiają się na kilka miesięcy przed datą zbiórki. W ten sposób możemy dogłębnie przeanalizować projekt i zastanowić się, czy ma on realne szanse na odniesienie sukcesu.

Warto wybierać platformy, które opublikowały już swój whitepaper i dokładnie go przeczytać. W sieci możemy natomiast sprawdzić rzetelność i doświadczenie twórców projektu.

inwestowanie w ico

Inwestowanie w ICO na podstawie rankingów – źródło: icomarks.com

Należy poruszyć jeszcze jedną kwestią, bardzo istotną w przypadku inwestowania środków w ICO. Popularne projekty, które zdołają zyskać zaufanie klientów, często proponują określoną pulę tokenów. Te rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.

Znane są przypadki, w których ICO zakończyło się w przeciągu kilku minut i wygenerowało dochód rzędu kilkudziesięciu milionów dolarów. W związku z tym, przy dobrze zapowiadających się projektach trzeba mieć trochę szczęścia. Szczególnie, że czujni są bardzo zamożni inwestorzy, którzy od razu wykupują nawet kilkadziesiąt procent dostępnych tokenów.

Warto również wybierać platformy, które posiadają już wersję beta swojej sieci. W ten sposób możemy się przekonać, że twórcy aktywnie pracują i mają rzetelny pomysł na rozwój projektu.

Unikajmy natomiast zbiórek organizowanych przez projekty, o których w zasadzie nic nie wiadomo, a zespół deweloperski kryje się pod pseudonimami. Bardzo często są to zwykłe próby wyłudzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Bitcoin i kryptowaluty dla każdego