Cykle bitcoina, halving, inflacja i bańki spekulacyjne

Home » Bitcoin » Cykle bitcoina, halving, inflacja i bańki spekulacyjne
Cykle bitcoina, halving, inflacja i bańki spekulacyjne
25 stycznia 2019 przez w kategorii Bitcoin

Cykle Bitcoina

Bitcoin to kryptowaluta, która powstała w 2009 roku. Jej wprowadzenie przypisuje się użytkownikowi pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W poniższym artykule tłumaczymy zjawisko cykli rynkowych – dzięki tej wiedzy inwestowanie w bitcoina może okazać się znacznie łatwiejsze.

W 2013 roku miał miejsce ogromny wzrost notowań bitcoina. Ludzie, którzy zainwestowali wówczas w tę kryptowalutę, dziś są milionerami. W grudniu 2017 pękła ostatnia bańka spekulacyjna, a cena bitcoina od tego czasu poszybowała mocno w dół.

Zobacz giełdę BEZ weryfikacji

Takie sytuacje zdarzają się co jakiś czas, jednak zawsze prędzej czy później kryptowaluta odradzała się na nowo. Wielu inwestorów giełdowych przestrzegało przed bitcoinem – twierdzili, że jest to waluta bez żadnej wartości i nie warto w nią inwestować. Na szczęście nie mieli racji.

cykle bitcoina wykres

Dwu letni wykres ceny BTC

Cykle rynkowe Bitcoina

W okresie od stycznia do grudnia 2017 miało miejsce wiele wzlotów i upadków na rynku kryptowalut. W okresie przedświątecznym bitcoin zanotował swoje ATH (all time high) osiągając cene ok. 20236 dolarów. O kryptowalucie stało się bardzo głośno w mediach i internecie, a bitcoin stał się również tematem rozmów podczas świątecznych spotkań.

Niestety chwile później cena bitcoina zaczęła spadać. Niektórzy straszyli, że „kontrakty terminowe na BTC wygasają”. Pojawiały się również informacje dotyczące „rozprawienia się” Chin z rynkiem kryptowalut. Niestety z perspektywy czasu można powiedzieć, że żadna z tych informacji nie miała wpływu na rozpoczęcie się bessy na rynku.

Rynkowe cykle bitcoina i bańki spekulacyjne to coś normalnego!

Każde aktywo co jakiś czas przechodzi przez poszczególne cykle rynkowe, które inaczej nazywamy koniunkturalnymi. Zawsze przez jakiś okres czasu mamy do czynienia nie tylko z boomami, ale również ze spadkami – jest to nieuchronne prawo rynku. Warto wiedzieć, że na rynku kryptowalut cykle koniunkturalne przebiegają dużo szybciej niż w przypadku pozostałych aktywów. W 2017 roku miały miejsce aż 3 cykle rynkowe – zarówno wzrosty jak i spadki. Bardzo wiele osób uskarżało się na bańkę bitcoina, która miała miejsce na przełomie 2017 i 2018 roku. Wiele osób do tej pory nie zauważa, że bitcoin będzie przechodził cały czas takie cykle co parę lat i nie jest to nic nadzwyczajnego.

Sprawdź bota do kryptowalut

Obecnie jesteśmy po największych zawirowaniach związanych z rynkiem kryptowalut. Cena BTC od czasu ATH spadła o ok -82%. Strach i niepewność słabnie, zatem za jakiś czas można spodziewać się kolejnego dużego wzrostu cen. Aby osiągnąć sukces na jakiejkolwiek giełdzie, trzeba potrafić odczytywać i rozumieć emocje związane z cyklem rynkowym.

cykle bitcoina halving

Co to jest halving?

Osoby, które zajmują się inwestowaniem w bitcoina, doskonale wiedzą czym jest halving (inaczej spadek nagrody za blok). Aby wyjaśnić, co to takiego, trzeba najpierw przedstawić najważniejsze kwestie związane z tą walutą. Bitcoin to sieć, w której każda informacja dotycząca zawieranej operacji grupowana jest w specjalne bloki transakcji.

Potem są one zapisywanej w publicznej księdze, która nazywa się blockchain. Komputery zbierające informacje i zamykające je w blokach nazywane są górnikami. Wynika to z faktu, że za każdy wydobyty blok otrzymują nagrodę wynoszącą około 25 wygenerowanych bitcoinów. Liczba wydobytych bitcoinów ulega zmianie co 4 lata. W tym momencie nagroda dla górnika za odkrycie nowego bloku zmniejsza się o połowę.

Ten moment nazywany jest właśnie halvig. Na początku istnienia bitcoina nagroda za każdy generowany co dziesięć minut blok była równa 50 BTC. Gdy wydobyło się pierwsze 210 tysięcy bloków (zajmowało to około 4 lata), wartość wynosiła 25 BTC, zatem zmniejszała się o połowę. Pierwszy spadek miał miejsce 28 listopada 2012 roku, drugi 9 lipca 2016. W 2016 bitcoinowi górnicy zaczęli otrzymywać 12,5 BTC.

Bitcoin a inflacja

Są osoby powielające teorię mówiącą o tym, że bitcoin to waluta deflacyjna. Jest to nieprawda. Jakiś czas temu inflacja bitcoina oscylowała wokół poiomu 8% w skali roku. Warto wiedzieć, że liczba bitcoinów jest ograniczona – nie może ich powstać więcej niż 21 milionów. W chwili obecnej wydobyto około 80% zasobów.

Halving, czyli spadek nagrody za blok może mieć bardzo poważne skutki ekonomiczne. Mowa tutaj zarówno o spadkach jak i wzrostach cen. Załóżmy, że podaż spadnie o połowę, a popyt pozostanie na niezmienionym poziomie. W takim wypadku wzrost cen jest bardzo prawdopodobny. Należy jednak pamiętać, że nie jest to w 100% pewne, ponieważ jak na każdym rynku na cenę aktywa ma wpływ wiele skomplikowanych czynników.

Bitcoin i kryptowaluty dla każdego