Ethereum Classic padło ofiarą udanego ataku 51%

Home » Altcoiny » Ethereum Classic padło ofiarą udanego ataku 51%
8 stycznia 2019 by
Ethereum Classic padło ofiarą udanego ataku 51%

Giełda Coinbase poinformowała, że “wykryto głęboką reorganizację łańcucha Ethereum Classic (ETC), która dotyczy podwójnego wydatkowania”. Coinbase w celu ochrony użytkowników postanowiło wstrzymać wszystkie wypłaty i depozyty do wyjaśnienia.

Zobacz giełdę BEZ weryfikacji

Udany atak 51% na Ethereum Classic

Wystąpienie podwójnego wydatkowania oznacza, że pojedynczy górnik lub pool osiągnął ponad 51% mocy obliczeniowej w sieci wydobywczej, co umożliwia mu możliwość zdeskrydytowania oryginalnego łańcucha bloków i nastąpienia go własnym, który mógłby być manipulowany niemal bez ograniczeń. Atakujący ma możliwość m.in. podwójnego wydawania kryptowalut.

Po ujawnieniu niebezpieczeństwa również inne giełdy obsługujące ETC podjęły kroki zapobiegawcze. Bitfly zwiększył liczbę potwierdzeń bloków w swojej puli eksploatacyjnej, a giełda Kraken wstrzymała wpłaty i wypłaty kryptowaluty.

Rynek natychmiast zareagował mocnymi spadkami kursu.

Coinbase informuje, że sama giełda nie straciła środków, lecz wykryte podwójne wydatkowanie wynosi ok. 88 500 ETC (około 450 000 USD). W momencie pisania tego artykułu, wycena ETC spadła o około 7 procent w ciągu ostatnich 24 godzin, finalnie osiągając cenę 4,96 USD – wynika z danych z CoinMarketCap.

Ethereum Classic

Jak powstało Ethereum Classic?

ETC powstało 20 lipca 2016 r. Po tym, jak grupa deweloperów postanowiła dokonać HardForku na Ethereum. Powodem rozłamu był błąd znaleziony w kodzie platformy DAO (aplikacja stworzona za pomocą Ethereum), który umożliwił hakerom na kradzież ponad 3,5 mln ETH. Wówczas drogą głosowania zdecydowano się na przeprowadzenie hard forka i cofnięciu całego zajścia. Nie wszystkim jednak spodobała się ta decyzja.

Część użytkowników nie zgodziła się na cofanie operacji na blockchainie, gdyż ich zdaniem przekreśla to całą ideę kryptowalut i niezmienności łańcucha bloków. Jedna z grup postulowała o wprowadzenie ‘smart kontraktów’, które mogły dodatkowo zabezpieczać sieć kryptowaluty. Propozycja ta wywołała falę dyskusji nad sensem takiego kroku i koniec końców doprowadziła do podziału platformy.

Bitcoin i kryptowaluty dla każdego