Giełda Bitclude licencjonowana przez KNF oraz posiadająca licencję MIP

Home » Giełdy » Giełda Bitclude licencjonowana przez KNF oraz posiadająca licencję MIP
23 stycznia 2019 by
Giełda Bitclude licencjonowana przez KNF oraz posiadająca licencję MIP

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) opublikowała 21 stycznia zaktualizowany rejestr „małych instytucji płatniczych”, które posiadają oficjalne autoryzacje do przyjmowania i przetwarzania płatności klientów. W najnowszym spisie możemy znaleźć Tapik sp. z o. o. – która jest operatorem giełdy kryptowalutowej Bitclude.

Giełda Bitclude z licencją KNF

„Rozmowa z komisją trwała trochę dłużej niż nam się wydawało jednak nadzorca wykazał się pełnym profesjonalizmem i przedstawił wszystkie wątpliwości zawczasu. Platforma w obecnej formie jest dopasowana do aktualnych regulacji i to jedyny powód dla tego spółka uzyskała wpis do rejestru. Licencja nie tylko doda spółce klarowności co do aktualnego stanu prawnego, ale i zapewni przejrzystość co do depozytów walut tradycyjnych które będą podlegały kontroli nadzoru finansowego” – skomentował Jakub Wierzcholski, prezes giełdy Bitclude.

Giełda BEZ Weryfikacji

Start giełdy 6 lutego!

Jak poinformował Jakub Wierzcholski, obecnie prowadzone są pracę techniczne, a start platformy jest przewidziany na 6 lutego.
Przez pierwszy miesiąc działania platformy prowizja w systemie będzie zerowa, a później będzie konkurencyjna względem aktualnie istniejących platform. Weryfikacje użytkowników chcących posługiwać się walutami tradycyjnymi będzie natychmiastowa i będzie polegała na okazaniu dowodu osobistego online.

Wprowadzenie spółki Tapik do rejestru jest pierwszym takim przypadkiem w Polsce, kiedy handel kryptowalutami będzie w pełni legalny i uregulowany. Do tej pory istniały inne giełdy pieniądza kryptowalotowe, ale transakcje na nich nigdy nie były uregulowane przepisami. Zmiany, które niesie za sobą opublikowany rejestr KNF, mogą okazać się pierwszym krokiem do pełnych regulacji prawnych kwestii polskiego rynku kryptowalut.

BitClude pierwszą kryptogiełdą opartą o licencje MIP

Polski rynek kryptowalut i giełd ciągle się rozwija. Jakiś czas temu polskie giełdy kryptowalut przechodziły kryzys. Było to związane ze zmianami ustawodawczymi oraz skomplikowanymi procedurami podatkowymi. Jednym z przykładów turbulencji na tym rynku były przenosiny giełdy BitBay, która zakończyła swoją działalność na terenie Polski i przeniosła się na Maltę – gdzie ustawodawstwo jest znacznie łagodniejsze.

Na polskim rynku uruchomiona została niedawno nowa giełda BitClude. Posiada ona licencję małej instytucji płatniczej MIP11/2019. Dzięki temu wszystkie płatności i obieg kapitału realizowane za jej pośrednictwem są w uregulowane.

Giełda kryptowalut BitClude

BitClude na ten moment jest jedyną giełdą kryptowalut funkcjonującą zgodnie z polskimi przepisami. Współpraca z Komisją Nadzoru Finansowego oraz Panem Arturem Granickim (Dyrektor Departamentu Innowacji Finansowych w KNF) sprawiła, że zdobyła ona niezbędną licencją, dzięki której może prowadzić działalność gospodarczą jako instytucja płatnicza. W BitClude pracuje zespół doświadczonych ludzi, których pasją są kryptowaluty oraz technologia blockchain.

Bot do Kryptowalut

W chwili obecnej w giełdzie BitClude można pozyskiwać następujące kryptowaluty: BCH, BTC, LTC, które posiadają pary handlowe: GBP, EURO, USD i PLN. Ekipa informuje, że wszystkie jej działania są zgodne z polskim prawem – dzięki temu wszyscy jej użytkownicy mogą czuć się bezpiecznie.

Mała Instytucja Płatnicza MIP – co to takiego?

Przepisy dotyczące małych instytucji płatniczych nie są sprecyzowane w jasny sposób. Aby uzyskać wpis w tym rejestrze, należy spełnić szereg warunków. Komisja Nadzoru Finansowego wskazuje, że MIP jest rozwiązaniem dla przedsiębiorców planujących prowadzenie działalności w większym rozmiarze, czyli „w charakterze licencjonowanej krajowej instytucji płatniczej” i chcących przetestować działanie zaplanowanych rozwiązań na uregulowanym i nadzorowanym rynku finansowym.

Sprawdzenie zakresu usług płatniczych w ramach MIP umożliwia przedsiębiorcom przygotowanie ewentualnych wniosków o otrzymanie stosownego zezwolenia dla krajowej instytucji płatniczej, zaś Komisji Nadzoru Finansowego ocenić ten wniosek i w sposób sprawny go rozstrzygnąć.

Ograniczenia

W związku z tym, że w chwili obecnej BitClude jest wyłącznie małą instytucją płatniczą (w skrócie MIP), jej działanie jest obwarowane wieloma ograniczeniami. Chodzi tutaj między innymi o limity w kwotach transakcji płatniczych. Kolejne ograniczenie to limit depozytów – mogą one posiadać wartość maksymalną 2000 euro na każdego zarejestrowanego użytkownika giełdy.

Prezes giełdy BitClude, Jakub Wierzcholski w wywiadzie dla portalu PoznajRynek zwracał uwagę, że w tej chwili firma stawia w szczególności na inwestorów indywidualnych, zatem limit około 8000 złotych „nie jest taki straszny”. Dodawał również, że „w niedalekiej przyszłości limity depozytów zostaną podwyższone”. Oprócz tego zapewniał, że znacznemu rozszerzeniu ulegnie grupa docelowa klientów, ponieważ celem firmy jest ekspansja międzynarodowa.

Tags:,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Bitcoin i kryptowaluty dla każdego