Giełda Coinquista licencjonowana przez KNF

Home » Giełdy » Giełda Coinquista licencjonowana przez KNF
Giełda Coinquista licencjonowana przez KNF
26 stycznia 2019 przez w kategorii Giełdy, Polska

Parę dni temu informowaliśmy o giełdzie Bitclude, która została licencjonowana przez KNF. Dziś z przyjemnością ogłaszamy, że również  nowa polska giełda kryptowalut Coinquista, została wpisana do rejestru “małych instytucji płatniczych”, które posiadają oficjalne autoryzacje do przyjmowania i przetwarzania płatności klientów i są pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.

Coinquista i KNF

Wpis do rejestru jest istotnym wydarzeniem dla rozwoju rynku kryptowalut w Polsce, gdyż potwierdza on zgodność giełdy z aktualnymi regulacjami, lecz również narzuca pewne ograniczenia.

 „Od początku zależało nam na najwyższej jakości usług. Naszym wyróżnikiem ma stać się bezpieczeństwo, na które kładziemy ogromny nacisk. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie, przeprowadzamy regularne audyty i stosujemy proaktywne podejście, aby chronić naszych użytkowników. Za development Coinquisty odpowiada 10Clouds – jedna z czołowych polskich firm tworzących oprogramowanie.” – powiedział Ireneusz Pukin, założyciel i CEO Coinquisty.

Giełda chce uzyskać podobne zezwolenia na kilku innych rynkach, między innymi w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych. W trosce o klientów, Coinquista czekała na oficjalne uruchomienie swoich usług do momentu otrzymania licencji. Działa już strona giełdy, na której można przyjrzeć się oferowanym przez nią rozwiązaniom. Natomiast oficjalny start giełdy planowany jest na przełom marca i kwietnia 2019 roku.

Działania KNF w sprawie giełd kryptowalut

W połowie zeszłego roku KNF zwrócił uwagę na wątpliwości prawne związane z funkcjonowaniem giełd oraz kantorów kryptowalut. Komisja informowała, że giełdy operują bez właściwego zezwolenia, co stwarzało stan potencjalnego zagrożenia dla osób powierzających im swoje środki, ale również przyczyniło się do emigracji polskiej giełdy BitBay na Maltę.

Komisja powołała jednak Innovation Hub, w ramach którego umożliwiała giełdom kryptowalut ustalenie ram prawnych i organizacyjnych w sposób zapewniający zgodność z polskimi regulacjami. Giełdy Coinquista i  przystąpiła do programu i uzyskała odpowiednie zezwolenia ze strony regulatora jako jedna z pierwszych giełd w Polsce.

Bitcoin i kryptowaluty dla każdego