Giełdy kryptowalut – Najlepsze polskie i zagraniczne platformy wymiany

Home » Giełdy » Giełdy kryptowalut – Najlepsze polskie i zagraniczne platformy wymiany
9 listopada 2019 by
Giełdy kryptowalut – Najlepsze polskie i zagraniczne platformy wymiany

Skuteczność handlu kryptowalutami w dużej mierze zależy od wyboru odpowiedniej platformy, która zapewni nam wysoki poziom bezpieczeństwa oraz wysoką płynność transakcji. Do naszej dyspozycji pozostają zarówno polskie i zagraniczne giełdy kryptowalut.

Trzeba przyznać, że na światowym rynku nie brakuje renomowanych marek wysoko notowanych pod względem dobowego wolumenu. Jak to wygląda w Polsce? Jak wybrać dobrą giełdę kryptowalut?

Bot do Kryptowalut

Polskie giełdy kryptowalut

W Polsce powstało kilka naprawdę dobrych i solidnych giełd kryptowalutowych, które zdołały zdobyć spore zainteresowanie także po za granicami kraju. Na dzień dzisiejszy warto wspomnieć o trzech podstawowych markach działających na rodzimym rynku.

BitBay

Giełda działa od 2014 roku i cieszy się rzeszą kilkuset tysięcy użytkowników. Firma niegdyś była zarejestrowana w Polsce, ale z powodu korzystniejszych warunków przeniosła się na Maltę, a potem do Estonii. BitBay obsługuje kilkadziesiąt najważniejszych par walut wirtualnych. Obsługuje także waluty fiducjarne, takie jak: PLN oraz Euro.

CoinDeal

Prowadzona przez Polaków, ale zarejestrowana na Malcie. Odznacza się dużą liczbą par kryptowalutowych, obsługuje także siedem walut fiducjarnych: PLN, EU, USD, GBP, CHF, RUB, KRW. Podobnie jak BitBay, wymaga pełnej weryfikacji konta. Kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo środków swoich użytkowników.

coindeal polskie giełdy

Polska giełda CoinDeal jest sponsorem drużyny piłkarskiej Wolverhampton

Coinquista

Nowa marka funkcjonująca na rynku od 2019 roku. Co ciekawe, jako pierwsza polska giełda otrzymała oficjalną licencję Komisji Nadzoru Finansowego. Projekt można było wspierać na jednej z platform oferujących start-upy. Nie zebrała jednak oczekiwanej kwoty. To nowa giełda, którą warto obserwować w perspektywie najbliższych lat.

Zagraniczne giełdy kryptowalut

Zarejestrowane giełdy kryptowalut są notowane w specjalnych rankingach ukazujących podstawowe dane, ilość kryptowalut oraz wolumen. Nas przede wszystkim interesuje ostatni z wymienionych czynników.

Dobowy wolumen informuje nas o tym, jaką wartość przyjęły wszystkie transakcje przeprowadzone na giełdzie w ostatnich 24h. To najlepszy wyznacznik płynności, która jest jednym z ważniejszych aspektów z perspektywy użytkowników.

Binance

Niekwestionowany lider na światowym rynku kryptowalut. Dobowy wolumen tej giełdy niemal codziennie przekracza próg 1 mld dolarów. To najchętniej wybierana marka przez klientów z całego świata. Jest dostępna w języku polskim. Giełda Binance nie wymaga weryfikacji dokumentami. Platforma funkcjonuje na rynku od 2017 roku i jest zarejestrowana na Malcie.

binance giełdy kryptowalut

Zagraniczna giełda Binance umożliwia handel kontraktami futures

Serwis oferuje szereg rozwiązań pozwalających na różne metody tradingu. Są dostępne kontrakty futures oraz handel z dźwignią. W opcji dodatkowej alternatywne metody zarabiania na kryptowalutach, które przynoszą niewieli ale stały profit.

Giełda BEZ Weryfikacji

Kraken

Jedna z najstarszych giełd kryptowalutowych. Funkcjonuje na rynku już od roku 2011 i jest zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych. Osiąga wolumen na poziomie 100 mln USD w ciągu 24 godzin.

Coinbase

Kolejna giełda zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych. Istnieje już od 2012 roku. Posiada innowacyjny system, w którym użytkownik może poznawać podstawy ciekawych projektów Blockchain i w zamian otrzymywać małe kwoty w walucie wirtualnej.

KuCoin

Marka funkcjonująca na rynku od 2014 roku i zarejestrowana na Seszelach. Dzienny wolumen często przekracza próg granicy 100 mln dolarów. Obsługuje ponad 400 różnych par kryptowalutowych, co jest jednym z najlepszych wyników na świecie.

Bitfinex

Giełda zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Dzienny wolumen na poziomie 80-90 mln dolarów. Posiada blisko 400 par kryptowalutowych.

Poloniex

Do czołówki giełd kryptowalutowych należał niegdyś Poloniex istniejący od 2014 roku i zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych. Obecnie pozycja tej giełdy znacznie osłabła. Osiąga wolumen w okolicy 30 mln USD. Oferuje klientom prawie 100 par kryptowalutowych.

poloniex giełdy kryptowalut

Panel zagranicznej giełdy Poloniex

Giełda z dźwignią

Jak wybrać najlepsze giełdy kryptowalut?

To złożone zagadnienie, w którym musimy uwzględnić wiele czynników. Warto wybrać różne giełdy kryptowalut ponieważ każda daje inne możliwości.

Optymalny wybór pozwala na wygodny i szybki handel, a także gwarantuje naszym środkom większe bezpieczeństwo. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy, którymi powinny odznaczać się dobre giełdy kryptowalutowe, które sprostają Twoim oczekiwaniom:

Płynność

To absolutna podstawa, o której informuje nas wolumen (im wyższy, tym lepiej). Na poziom płynności wpływa liczba użytkowników oferujących oczekujące zlecenia sprzedaży walut wirtualnych. Innymi słowy, decyduje o realnej możliwości szybkiego handlu kryptowalutami.

Bezpieczeństwo

Rzetelne giełdy kryptowalut starają się stale wzmacniać poziom bezpieczeństwa, ponieważ są częstym celem ataków. Dobre giełdy dbają o bezpieczeństwo. Od użytkowników wymagają silnego hasła i dwuetapowego logowania przy pomocy kodu weryfikacyjnego wysyłanego na aplikację zainstlowaną na telefonie.

Obsługiwane waluty

Jeżeli nie posiadasz jeszcze kryptowalut, musisz zacząć od podstawowego handlu z pomocą walut fiducjarnych, np. złotówek lub dolarów. Sprawdź, jakie waluty obsługuje dana giełda. Nie wszystkie bowiem mają w swojej ofercie tradycyjne waluty.

Dostępne pary kryptowalutowe

Nie warto sugerować się ogromną liczbą dostępnych par. W gruncie rzeczy interesują nas bowiem pary z dużą płynnością, gdzie znajdziemy użytkowników oferujących nam sprzedaż danych tokenów w korelacji z naszą kryptowalutą.

Wygoda i funkcjonalność

Giełdy kryptowalut powinny również charakteryzować się przejrzystym, miłym dla oka wyglądem. Dzięki temu, początkujący użytkownicy są w stanie szybciej zrozumieć podstawy handlu. W tym aspekcie wymienimy również serwisy dostępne w języku polskim oraz obsługujące polską walutę.

Jeżeli chcesz gwarancję solidnej marki, jedna z wyżej wymienionych giełd zagranicznych na pewno sprosta Twoim oczekiwaniom. Bardzo wysoką płynność w aspekcie najważniejszych par kryptowalutowych oferują także polskie giełdy. W związku z tym, użytkownicy mają do wyboru bogatą listę serwisów umożliwiających handel kryptowalutami.

Brak weryfikacji

Na niektórych giełdach kryptowlaut użytkownicy muszą przejść procedurę KYC, która polega na podaniu szczegółowych danych osobowych oraz weryfikacji konta przy pomocy dokumentu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego adres (np. wyciąg z banku).

Giełdy są do niej prawnie zobowiązane jeśli obsługują waluty fiducjarne. Wybieraj giełdy, które tego nie wymagają, ponieważ ta procedura jest sprzeczna z Twoim interesem.

Bezpieczny portfel

Giełdy kryptowalut i bezpieczeństwo

Giełdy kryptowalut automatycznie oferują nam również portfele do przechowywania coinów i tokenów. W praktyce, odradza się trzymanie dużych aktywów na koncie. Giełdy każdego dnia muszą bronić się przed atakami hakerów, a do włamań dochodzi nawet na dużych i znanych platformach.

W związku z tym, warto stworzyć bezpieczniejszy portfel desktopowy lub zainwestować w portfel sprzętowy Trezor T, będący najlepszym wyborem dla aktywnych inwestorów. Na giełdzie przechowujemy natomiast środki, które będą nam potrzebne w perspektywie krótkoterminowej.

Niewypłacalne giełdy kryptowalut

Na koniec tego zestawienia warto wspomnieć także o przykrej historii giełdy Bitmarket, która przez lata była rywalem BitBay. W połowie 2019 roku ogłosiła upadłość i zamknięcie. W rezultacie użytkownicy utracili kryptowaluty.

Było to ogromne zaskoczenie dla wszystkich inwestorów w naszym kraju. Bitmarket była bowiem niezwykle cenioną marką. To pokazuje, że w branży kryptowalutowej niczego nie można być absolutnie pewnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Bitcoin i kryptowaluty dla każdego