Japońska policja aresztowała właścicieli stron internetowych, którzy bez zgody odwiedzających witrynę kopali kryptowaluty

Home » Mining » Japońska policja aresztowała właścicieli stron internetowych, którzy bez zgody odwiedzających witrynę kopali kryptowaluty

coinhiveJapońska policja aresztowała użytkowników Coinhive pod zarzutem naruszenia prawa zakazującego używania wirusów komputerowych.

Według lokalnych mediów, japońska policja aresztowała właścicieli stron internetowych, którzy bez zgody odwiedzających witrynę kopali kryptowaluty wykorzystując ich moc obliczeniową.

The Japan Times podaje:

Stwierdzono, że szesnaście osób w Japonii używa niedozwolonych skryptów na swoich stronach internetowych, aby bez zgody odwiedzających wykorzystać ich komputery do wydobywania kryptowalut …

Wszyscy oskarżeni prowadzą własne strony internetowe, na których rzekomo miały zainstalowane złośliwe skrypty. 16 osób to osoby w wieku od 18 do 48 lat, jedna z zatrzymanych to nastolatka. Niektórzy z nich już zostali ukarani grzywną w wysokości ¥100,000 (~3340zł)

Największa Giełda Krypto - Niskie Prowizje - Ponad 150 coinów

Co więcej, w wspomnianej publikacji podkreślono, że: “Po raz pierwszy w Japonii ktoś został oskarżony o bezprawne używanie komputera osobistego innej osoby za pośrednictwem programu do kopania kryptowalut”.

Używanie wirusów komputerowych w Japonii jest poważnym przestępstwem. Prawo wyraźnie stwierdza, że ​​takich narzędzi nie można używać.  Chociaż takie akcje nie zdarzyły się wcześniej, jest oczywiste, że nie jest to również ostatnie słowo japońskiej policji.

Coinhive na celowniku służb

Japońska policja monitorowała program Coinhive od czasu jego publikacji we wrześniu zeszłego roku, aby ustalić, na jakich stronach został zainstalowany. W większości złośliwy skrypt został osadzony na stronach internetowych dla dorosłych, oraz stronach do pobierania muzyki i gier.

Kopanie kryptowalut sporej mocy obliczeniowej, a to kosztuje. Przy kopaniu zużywają się procesory oraz karty graficzne, do tego trzeba doliczyć prąd. Jednak firma Coinhive, jeden z producentów sprzętu do kopania, rozszerzyła swoją ofertę oferując java skrypt, który można umieścić w kodzie źródłowym strony.

Najbezpieczniejszy Portfel Sprzętowy - Ponad 100 Kryptowalut

Przeglądarka, w której ten kod zostanie wyegzekwowany, uruchamia w tle program do kopania kryptowaluty Monero. 70 proc. przychodu z kopania trafia do osoby, która taki kod umieściła, a 30 proc. do firmy Coinhive. Oczywiście można zabezpieczyć swój komputer przed tego typu “atakami” instalując odpowiednie wtyczki do przeglądarki np. minerBlock, lub No Coin.

Pojawiły się również głosy że, nagłe aresztowania mogły być nieco przesadzone, ponieważ w Japonii nie ma jasno określonych regulacji prawnych dotyczących wykorzystywania takich programów.

© 2018 - InfoCrypto.pl. All Rights Reserved.