Kopanie kryptowalut – Proof of Work i Proof of Stake – Opłacalność

Home » Altcoiny » Kopanie kryptowalut – Proof of Work i Proof of Stake – Opłacalność
21 marca 2019 by
Kopanie kryptowalut – Proof of Work i Proof of Stake – Opłacalność

Gigantyczny boom cenowy w świecie kryptowalut, który obserwowaliśmy na przełomie 2017 i 2018 roku sprawił, że ogromna liczba osób zainteresowała się bliżej tematem wydobywania coinów. Wcześniej temat był poruszany wyłącznie w wąskim gronie osób zainteresowanych zarabianiem na kryptowalutach. Rosnąca świadomość sprawia, że obecnie każdy człowiek może szybko i wygodnie zdobyć podstawową wiedzę i dowiedzieć się więcej na temat tego czym jest kopanie kryptowalut. Sprawdźmy, czy pełnienie roli górnika kryptowalut wciąż jest opłacalne.

Kopanie kryptowalut – Co musisz wiedzieć na ten temat?

Terminologia górnicza w świecie kryptowalut Na początku kilka słów o charakterystycznym języku, z którym spotkamy się w związku z wydobywaniem walut cyfrowych. Samo kopanie kryptowalut kojarzy nam się z pracą górnika, który przy pomocy kilofa pozyskuje cenne surowce. Takie podobieństwo jest nieprzypadkowe. W przypadku wydobywania Bitcoina musimy poświęcić moc obliczeniową komputera aby uzyskać wynagrodzenie. Nasz komputer staje się zatem koparką, a my przyjmujemy funkcję górnika. Wydobywanie często określa się również mianem miningu (ang. górnictwo, wydobycie).

Kopanie kryptowalut według założeń

Waluty cyfrowe są w pełni zdecentralizowanym tworem, który nie podlega regulacjom prawnym, sankcjom czy ograniczeniom. Założenia są bardzo proste: Każdy użytkownik sieci ma prawo do anonimowych i szybkich płatności. Głównie w tym celu stworzono kryptowaluty, które obecnie dają dużo większe możliwości. Tyle tylko, że płatności realizowane np. w banku są przetwarzane przez pewien nadzorowany system. Aby przepływ kryptowaluty w sieci był możliwy, potrzebna jest przestrzeń oraz moc obliczeniowa. Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym artykule:  Na czym polega mining?.

Każdy właściciel komputera (a obecnie także smartfonów i tabletów), może poświęcić moc obliczeniową swojego urządzenia. Jest ona wykorzystywana do tworzenia bloków, w których przechowywane są informacje. Bloki tworzą następnie łańcuch potrzebny do zweryfikowania, przetworzenia oraz sfinalizowania transakcji. W rezultacie, sieć kryptograficzną tworzą sami użytkownicy i należące do nich urządzenia. W zamian za udostępnioną moc obliczeniową, górnik otrzymuje wynagrodzenie w postaci tokenów. To swoisty odpowiednik monet w świecie walut cyfrowych.

Konsensus wydobywania

Początki każdego górnika bywają trudne ze względu na ilość trudnych pojęć i definicji. Jedną z nich jest konsensus wydobycia, który określa sposób, w jakim użytkownik otrzymuje wynagrodzenie w zamian za określoną czynność potrzebną do współtworzenia sieci. Wyróżniamy dwa podstawowe konsensusy obecne przy wydobywaniu kryptowalut:

Proof Of Work – dowód pracy

To tradycyjne kopanie kryptowalut, w których górnik poświęca bardzo dużo mocy obliczeniowej swojego urządzenia by współtworzyć sieć i umożliwić tym samym innym użytkownikom przeprowadzenia transakcji. Konsensus ten został zapoczątkowany przez Bitcoina. Obecnie wiemy już, że posiada on liczne wady. Przede wszystkim, pożera ogromne ilości mocy obliczeniowej co oznacza duże zużycie prądu. Ponadto, sieci oparte na konsensusie Proof of Work w końcu stają się bardzo obciążone i dysponują stosunkowo niską skalowalnością czyli liczbą transakcji możliwych do zrealizowania w ciągu jednej sekundy. Efektywne kopanie kryptowalut tą metodą wymaga silnego sprzętu wartego nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

kopanie kryptowalut wydobywanie

Karta graficzna wykorzystywana do kopania kryptowalut metodą Proof of Work

Proof of Stake – ilość coinów

Użytkownik może partycypować w zyskach z wydobywania poprzez… przechowywanie kryptowalut. Wystarczy, że posiadasz na włączonym i zsynchronizowanym z siecią portfelu odpowiednią ilość monet. Ta metoda nie pożera dużych ilości mocy obliczeniowej i nie wymaga nowoczesnego sprzętu.

Giełda BEZ Weryfikacji

Zagrożeniem wielu sieci PoS jest jednak premiowanie użytkowników posiadających większą liczbę tokenów. Im więcej kryptowaluty posiadasz, tym większe wynagrodzenie otrzymasz z Proof of Stake. Niektóre sieci wykorzystujące tą metodę wprowadzają pewne ograniczenia, które mają wyrównać szanse wszystkich użytkowników.

Czy kopanie kryptowalut jest opłacalne?

Tu dochodzimy do sedna sprawy. Wielu użytkowników, którzy na fali popularności postanowili zakupić sprzęt i zająć się górnictwem w świecie walut cyfrowych, zdążyli się już przekonać, że kopanie kryptowalut nie zawsze bywa opłacalne. Temat ten odnosi się jedynie do konsensu Proof of Work, w którym poświęcamy dużą ilość mocy obliczeniowej. Co wpływa na zyskowność przedsięwzięcia?

kopanie kryptowalut opłacalność

Moc obliczeniowa sprzętu

Absolutna podstawa w przypadku Proof of Work. Im większa moc obliczeniowa, tym większe możliwości wydobycia. W praktyce, konkretne waluty wirtualne premiują również właściwą konfigurację sprzętu. Do określenia mocy obliczeniowej wykorzystuje się miarę hashpower wyrażaną zwykle w jednostkach TH/s. Specjalne kalkulatory dostępne w sieci na podstawie informacji o Twoim sprzęcie obliczają moc obliczeniową i szacują ile tokenów uzyskasz w określonym czasie. Profesjonalne koparki złożone z kilku kart graficznych oraz dużej ilości pamięci RAM mogą osiągać pułap nawet 12-16 TH/s.

Zużycie prądu

Kopanie kryptowalut według konsensusu Proof of Work jest wyjątkowo nieergonomiczne. Urządzenie udostępniające dużą ilość mocy obliczeniowej potrzebuje dużych zasobów energii. Koparki kryptowalut potrafią zatem pożerać niewyobrażalne ilości prądu. Pewne badania oszacowały, że po zsumowaniu energii traconej na całym świecie w wyniku kopania kryptowalut osiągniemy zużycie prądu na poziome przeciętnego kraju! Oczywiście taki tryb w pracy drastycznie odbija się także na żywotności urządzenia. A zatem na opłacalność kopania mocno wpływają koszty prądu, a także zakupu, konserwacji oraz wymiany sprzętu.

Dostępność kryptowaluty

Większość kryptowalut posiada górny limit wydobycia. Nakład tokenów jest ograniczony co pozwala utrzymać określoną wartość waluty. W przypadku Bitcoina, liczba tokenów została ograniczona do 21 milionów jednostek. Szacuje się, że górnicy wydobyli już ponad 17 milionów coinów czyli 75% pełnego nakładu. Biorąc pod uwagę wysokie wynagrodzenie (12,5 BTC za blok), dostępność tej kryptowaluty szybko spada.

Wyróżniamy także waluty inflacyjne, których nakład jest nieograniczony. Wada tego rozwiązania jest oczywista – większa dostępność w perspektywie czasu oznacza niższe ceny. Na opłacalność przedsięwzięcia wpływa więcej czynników. Wymieniliśmy te najistotniejsze. Osoby pragnące zostać górnikiem mogą skorzystać z pomocy kalkulatorów, które biorą pod uwagę wszystkie czynniki by określić, czy dana konfiguracja sprzętowa będzie opłacalna.

Kopanie kryptowalut – Podsumowanie

Jedno jest pewne, rozsądne kopanie kryptowalut poparte dokładną analizą rynku i wyborem ergonomicznego sprzętu może być bardzo dochodowym interesem. Powyższe rozważania dotyczą konsensusu Proof of Work. Jak jest z opłacalnością kopania w przypadku Proof of Stake? Tutaj wiele zależy od cen i sytuacji rynkowej. Aby dołączyć do wydobycia istniejącej kryptowaluty musimy najpierw ją zakupić. Ewentualne spadki cen oraz gorsza koniunktura mogą sprawić, że inwestycja nie okaże się zyskowna nawet przy dobrym poziomie wydobycia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Bitcoin i kryptowaluty dla każdego