Kryptowaluta i świat podatków… jak to wykorzystać?

Home » Inne » Kryptowaluta i świat podatków… jak to wykorzystać?
7 września 2020 by
Kryptowaluta i świat podatków… jak to wykorzystać?

Przepisy prawne dotyczące kryptowalut zmieniają się bardzo szybko. Nic dziwnego, że wiele osób waha się przy wejściu na rynek e-monet, mając często przestarzałe informacje o opodatkowaniu ich i nieprzychylnych opiniach rządu. Jak w tej chwili wygląda kwestia podatków w świecie inwestycji w kryptowaluty?

H2: Kryptowaluta… legalne aktywo?

Kryptowaluty w Polsce do 2018 roku traktowane były tak samo, jak prawa majątkowe na potrzeby rozliczania PIT. Była to pozycja bardzo niekorzystna z punktu widzenia rozwijania się handlu walutami wirtualnymi, ponieważ od każdej transakcji istniał obowiązek uiszczenia podatku 1%, niezależnie od zysków lub strat poniesionych przez inwestora.

Prawo się jednak zmieniło i od 1 stycznia 2019 r. kryptowaluty są traktowane w Polsce jako wirtualna waluta. Mimo tego przepisy niejasno określają, co jest, a co nie jest kryptowalutą. Najpopularniejsze monety takie jak Bitcoin, Ripple itp. z pewnością zaliczają się do tej definicji, jednak problem dotyczy rozliczania tokenów.

W ich wypadku należy przeanalizować, czy odpowiedni token można zaklasyfikować jako tzw. token bezpieczeństwa (security). Nie zmienia to wiele w stawce podatku, ale w takiej sytuacji zyski są rozliczane w inny sposób.

Zakup i obrót kryptowalutą

Każdy, kto próbował swoich sił w handlu e-monetami wie, że rozpoczęcie własnych inwestycji w kryptowalutę nie jest proste. Dzieje się tak, gdyż rynek nadal ma często do czynienia z atakami hackerskimi i fałszywymi okazjami zakupu nowych „innowacyjnych e-monet”.

Dlatego coraz częściej handlowcy oraz entuzjaści kryptowalut decydują się na kursy z zakresu inwestycji w nie. Niektórzy eksperci uważają, że najlepiej jest zakupić pierwszą e-monetę w dobrym crypto kantorze online. Są dwa rodzaje transakcji, które można przeprowadzić w takim kantorze: waluta fiat do krypto oraz waluta krypto do krypto.

Kantor kryptograficzny wysyła kryptowalutę do osobistego portfela kryptowalutowego użytkownika, którego adres podaje się przy transakcji. Aby obracać e-monetami, trzeba więc otworzyć konto na platformie crypto kantoru. Często w takich miejscach istnieje konieczność weryfikacji tożsamości. Jest to wymagane ze względu na przepisy, które musi przestrzegać Polska jako człowiek Unii Europejskiej.

istnieje na rynku możliwość zakupu e-monet w kantorze kryptowalut bez weryfikacji, z pominięciem etapu zakładania konta i rejestracji swoich danych.

E-monety, którymi obraca się na bieżąco, powinno trzymać się w portfelach na kryptowalutę typu „gorącego”. Portfel „gorący” to taki rodzaj portfela, który istnieje na urządzeniu elektronicznym, które łączy się z siecią, np. jako aplikacja na komputerze. Obracanie walutą przy użyciu gorących portfeli jest łatwe, jednak transakcje można łatwo przechwycić.

Przechowywanie kryptowaluty w urządzeniu bez dostępu do sieci nazywa się „zimnym portfelem”. Dla osób szukających najbezpieczniejszej formy przechowywania, idealnym rozwiązaniem są właśnie zimne portfele. Są one także odpowiednie dla inwestorów długoterminowych, którzy nie potrzebują dostępu do kryptowaluty przez długi czas.

legalne aktywo

Formy rozliczenia wirtualnych monet

W Polsce dochód uzyskany z transakcji kryptowalutowych trzeba rozliczać w ujęciu rocznym, więc traderzy zajmujący się handlem kryptowalutami posiadają obowiązek spisywania swoich przychodów. Przy dokonywania transakcji należy pamiętać, że w Polsce nie można dokonać zakupu e-monet w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i nie ma możliwości rozliczania kryptowalut z przychodami z działalności gospodarczej.

Inną ważną kwestią, z której należy zdawać sobie sprawę jest to, że z dokumentacji musi wynikać powiązanie przychodu z poniesionymi kosztami. Jak wspomniano wyżej, od 1 stycznia 2019 r. zostały wprowadzone zmiany do polskich ustaw o podatku dochodowym, aby ujednolicić opodatkowanie zysków uzyskiwanych z obrotu e-monetami.

Według nowego prawa, przychody z obrotu walutami wirtualnymi to dochody z zysków kapitałowych, które są opodatkowane liniowo w stawce 19%. Warto nadmienić, że dotyczy to również sytuacji, gdy podatnik uzyskał przychód w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a więc nie istnieje możliwość wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych w wysokości 18% i 32%.

Istnieje jednak wyjątek, a są nim osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, która polega m.in. na świadczeniu usług w zakresie wymiany walut wirtualnych na środki płatnicze i wymiany między walutami wirtualnymi. Przychody takich osób stanowią przychody z działalności gospodarczej opodatkowane według wyboru na zasadach ogólnych lub liniowo, z ryczałtem 19%.

Czym jest przychód z kryptowaluty? Obejmuje on między innymi dochód ze sprzedaży e-monet, czyli zamiany ich na prawny środek płatniczy. Zapłata kryptowalucie za towar, usługę lub prawo majątkowe niebędące walutą wirtualną oraz uregulowanie innych zobowiązań jest przez prawo uznawane jako sprzedaż walut wirtualnych.

Podstawą opodatkowania jest dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Za takie uważa się udokumentowane wydatki poniesione na zakup kryptowaluty, a także koszty związane z jej sprzedażą.

obrót kryptowalutą

Kryptowaluty i niezależność?

Z uwagi na prawo i ograniczenia technologiczne, transakcje przeprowadzane za pomocą większości e-monet nie są w pełni anonimowe. Jednakże pojawiły się próby stworzenia nowych kryptowalut cechujących znacznie wyższym poziomem niezależności, jaką dają użytkownikom.

Chodzi tu o e-monety, które pozwalają na „tajne” transakcje blockchain. Takie wirtualne waluty jak Lisk, TRON lub Monero zapewniające inwestorom nieco wyższy stopień anonimowości niż większość innych e-monet, a robią to za pomocą technologii, która opiera się na maskowaniu kluczy publicznych swoich użytkowników.

Są również poza-technologiczne sposoby, które zapewniają handlowcom na anonimowy zakup, jak i obrót kryptowalutą. Jest to na przykład tzw. miksowanie, czyli usługa, w ramach której miesza się kilka strumieni potencjalnie możliwej do wyśledzenia kryptowaluty.

Zwiększa to niezależność handlu kryptowalutami, ponieważ w czasie miksowania zostają zgubione dane dostępne w kluczu publicznym. Nadawca przekazuje kryptowalutę, którą miesza się z walutą innych użytkowników i przenosi na pożądany adres odbiorcy. Dzięki temu trudniej jest wykryć związek między pierwotną transakcją adresem nadawcy.

Dodatkowo, kwoty transakcji można wybierać losowo, dzięki czemu przelew składa się z wielu małych płatności częściowych rozłożonych na dłuższy okres, co niweluje możliwość poznania kwoty przelewu przez osoby trzecie.

Usługa miksowania jest jednak dość droga, gdyż – pobiera się opłatę w wysokości od 0,25 do 3% kwoty do zmieszania. Dlatego też mikser kryptowalut jest polecany, gdy inwestor obraca bardzo dużą kwotą w kryptowalucie i nie chce, aby została ona wykryta.

W większości innych przypadków wystarczy skorzystać z kantora kryptowalut bez rejestracji. Taki crypto kantor to usługa, która znacznie zwiększa anonimowość posługiwania się e-monetami.

W dobrym kantorze tego typu, w parę minut można wymienić na kryptowalutę dowolną kwotę w walucie tradycyjnej, a jednostki e-monety zostaną natychmiast przesłane na adres portfela inwestora. W połączeniu z usługą miksowania i używaniem „bezpiecznych” kryptowalut, zapewnia to maksymalną porcję anonimowości, na jaką można liczyć w tej chwili.

Pomimo zawirowań prawnych, nadal istnieje możliwość zachowania anonimowości przy transakcji z użyciem kryptowaluty. Z użyciem odpowiednich środków, takich jak kantor kryptowalut Crypto ATM , można bezpiecznie i niewidzialnie użytkować każdą e-monetę.

Bitcoin i kryptowaluty dla każdego