Mt.Gox – klienci odzyskają Bitcoiny zamiast dolarów

Home » Bitcoin » Mt.Gox – klienci odzyskają Bitcoiny zamiast dolarów

Mt. Gox Sąd prowadzący postępowanie upadłościowe w sprawie giełdy Mt.Gox zadecydował o zakończeniu postępowania upadłościowego. Zgodnie z dokumentem opublikowanym w piątek Sąd Okręgowy w Tokio zatwierdził wniosek o zakończeniu postępowania upadłościowego i wszczęciu procesu odszkodowań cywilnych.

Rynek kryptowalut jest obsługiwany przez wiele giełd, niestety niektóre z nich ucierpiały z powodu ataków hakerskich. Użytkownicy okradzionych giełd mogli stracić wszystko, co mieli, a w większości przypadków firmy odpowiedzialne za obsługę giełdy nie były w stanie zwrócić środków klientom.

Zobacz giełdę BEZ weryfikacji

Giełda Mt.Gox

Tak było również w przypadku Mt.Gox, który był najważniejszą krypto-giełdą w 2013/2014 a następnie został zhackowany. Z giełdy skradziono 850 000 bitcoinów, które w tym czasie były warte 473 miliony dolarów. Dziś ich wartość to ponad 5 miliardów dolarów.

Mt.Gox po hacku stał się niewypłacalny i został zmuszony do ogłoszenia bankructwa w Japonii, gdzie firma odpowiedzialna za giełdę miała siedzibę główną.

200 000 BTC zostało znalezionych i zamrożonych, ponieważ rozpoczęło się postępowanie upadłościowe.

Japoński sąd rozważał w jaki sposób można zwrócić skradzione środki klientom giełdy. Początkowo planowane było wypłacanie zobowiązań w walutach FIAT, po kursie wymiany z 2014 r. – około 480 USD / BTC. Rozwiązanie jednak było by bardzo niekorzystne dla klientów giełdy, ponieważ Bitcoin znacznie zyskał na wartości, od tego czasu.

Takie rozwiązanie oznaczałoby, że ​​były właściciel Mt.Gox, Mark Karpeles, prawdopodobnie otrzymałby większość pozostałych Bitcoinów, których wartość liczona jest w setkach milionów dolarów.

Zobacz giełdę z dźwignią

Obecnie sąd prowadzący postępowanie upadłościowe w sprawie giełdy Mt.Gox zadecydował o zakończeniu postępowania upadłościowego i wszczęciu procesu odszkodowań cywilnych. Skutkiem decyzji będzie m.in. wypłata odszkodowań w Bitcoinach (dla tych którzy swoje roszczenia przedstawiali w BTC), a nie jak zakładało postępowanie upadłościowe, w walutach tradycyjnych.

Klienci odzyskają Bitcoiny

Portfel należący do Mt.Gox posiada obecnie 137,891 BTC – o wartości ponad 878 milionów dolarów w momencie pisania tego artykułu. Syndyk zajmujący się sprawą giełdy sprzedał już tysiące BTC i BCH z których wpływy zostały wykorzystane na pokrycie innych zobowiązań giełdy. Wielu analityków uważa, że właśnie ta ​​sprzedaż przyczyniła się do powstania ostatniego rynku bessy.

Syndyk, powiedział, że obecnie nie ma planów sprzedaży kolejnych BTC, choć może to ulec zmianie w zależności od tego, jakie postanowienia pojawiają się w planie rehabilitacji zatwierdzonym przez sąd.

Z opublikowanych dokumentów wynika, że postępowanie to prawdopodobnie nie rozpocznie się oficjalnie do lutego 2019 r.

Sprawdź najbezpieczniejszy portfel

Decyzja sądu jest dobrą wiadomością i wydaje się uczciwym rozwiązaniem. Niestety wielu analityków przewiduje, że duża część tych odzyskanych BTC pójdzie od razu na sprzedaż, co może znacznie obniżyć cenę BTC a co za tym idzie także altcoinów.

Mt.Gox zwróci ponad miliard dolarów swoim klientom

Wszystko wskazuje na to, że wierzyciele niesławnej giełdy kryptowalut Mt.Gox mają szansę w końcu odzyskać utracone pieniądze, a przynajmniej jakąś część z nich.

Zgodnie z opublikowanym 23 sierpnia komunikatem powiernik Mt.Gox, Nobuaki Kobayashi, udostępnił internetowy system zgłaszania roszczeń, za pośrednictwem którego użytkownicy upadłej giełdy mogą ubiegać się o zwrot utraconych środków. Korzystając z systemu użytkownicy na całym świecie mogą łatwo uczestniczyć w postępowaniu w sprawie rehabilitacji cywilnej.

Zwrot środków nastąpi zgodnie z przepisami japońskiej ustawy o rehabilitacji cywilnej i i innych lokalnych przepisów dotyczących wymiany kryptowalut. Według strony MtGox Cold Wallet Monitor, na portfelach powiązanych z Mt.Gox znajduje się 137 891 BTC, o łącznej wartości ponad 910 milionów USD w momencie pisania tego artykułu, a także znaczna ilość BCH o wartości 73 milionów USD.

W latach 2011-2014 Mt.Gox był największą kryptogiełdą Bitcoin, w pewnym momencie obsługującą aż 70% globalnej wymiany BTC.

W lutym 2014 r. pojawiły się pierwsze poważne problemy z funkcjonowaniem giełdy. Początkowo, ze względu na rzekome problemy techniczne, zawieszone zostały wszystkie transakcje na platformie.
Następnie na stronie giełdy pojawił się opublikowano komunikat informujący o przeciągających się naprawach oraz przenosinach siedziby firmy.

Finalnie giełda przyznała się do straty 750 000 bitcoinów należących do ponad 127 tys. klientów klientów oraz 100 000 BTC należących do samej giełdy. Przy ówczesnym kursie utracone BTC byłe warte ok. 480 milionów dolarów.

Bitcoin i kryptowaluty dla każdego