Narodowy Bank Ukrainy rozważa wprowadzenie cyfrowej waluty państwowej

Home » Regulacje » Narodowy Bank Ukrainy rozważa wprowadzenie cyfrowej waluty państwowej
Narodowy Bank Ukrainy rozważa wprowadzenie cyfrowej waluty państwowej
26 września 2018 przez w kategorii Regulacje

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) rozważa wprowadzenie państwowej waluty cyfrowej opartej na technologii blockchain – poinformował we wtorek, 25 września, lokalny portal informacyjny Vesti Ukraine.

Według Vesti Ukraine NBU zapowiedział, że hrywna bazująca na technologii blockchain, czyli e-hrywna, musi zostać scentralizowana i pozostać pod kontrolą rządu. Moneta wspierana przez państwo ma zwiększyć ilość bezgotówkowych płatności, a także obniżyć koszty i czas transakcji.

Udział w Zyskach Giełdy - Wypłaty co Tydzień w ETH

Narodowy Bank Ukrainy i kryptowauty

Ukraina już kilkakrotnie planowała wprowadzenie “waluty cyfrowej” w ramach projektu o nazwie “Gospodarka bezgotówkowa”. Już w styczniu Narodowy Bank Ukrainy planował rozpocząć pracę nad wprowadzenia e-hrywny, która nie byłaby jednak oparta na blockchain.

Według niektórych urzędników ta wersja ukraińskiej monety państwowej musiała być powiązana z krajową pieniądzem fiducjarnym w skali 1: 1, ponieważ NBU uważa, że to zapobiegłoby wzrostowi stopy inflacji.
Jednak wydawanie e-hrywny w oparciu o blockchain wciąż pozostaje na etapie wczesnych planów, a sam bank dodaje:

Decyzja o stosowności wprowadzenia elektronicznej hrywny ostatecznie zostanie podjęta dopiero po szczegółowej analizie.

Zdaniem Vesti Ukraine, doradca szefa ukraińskiego stowarzyszenia banków Alexey Kustch uważa, że ​​żadna cyfrowa waluta, taka jak e-hrywna, nie może zostać porównana do kryptowalut, ponieważ są one anonimowe i zdecentralizowane z definicji – w przeciwieństwie do waluty wspieranej przez państwo.

Kutsch zauważył także, że wspierana przez państwo cyfrowa waluta oparta na blockchain jest “całkiem obiecującym kierunkiem”:

Z jednej strony e-hrywna będzie to chronić prawa człowieka pod względem własności, a z drugiej strony pomoże znacznie obniżyć koszty i czas transakcji, a także przyspieszyć obrót pieniędzmi w kraju.

Ukraiński parlament już jakiś czas przygotował trzy ustawy, aby uregulować rynek tradycyjnych kryptowalut oraz związaną z nimi działalność gospodarczą, lecz do dziś nie poczyniono znaczących postępów w ich przyjmowaniu.

Tags:
© 2018 - InfoCrypto.pl. All Rights Reserved.