Narodowy Bank Ukrainy rozważa wprowadzenie cyfrowej waluty państwowej

Home » Regulacje » Narodowy Bank Ukrainy rozważa wprowadzenie cyfrowej waluty państwowej
Narodowy Bank Ukrainy rozważa wprowadzenie cyfrowej waluty państwowej
26 września 2018 przez w kategorii Regulacje
Zdjęcie: pexels.com

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) rozważa wprowadzenie państwowej waluty cyfrowej opartej na technologii blockchain

Narodowy Bank Ukrainy rozważa wprowadzenie cyfrowej waluty państwowej

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) rozważa wprowadzenie państwowej waluty cyfrowej opartej na technologii blockchain – poinformował we wtorek, 25 września, lokalny portal informacyjny Vesti Ukraine.

Według Vesti Ukraine NBU zapowiedział, że hrywna bazująca na technologii blockchain, czyli e-hrywna, musi zostać scentralizowana i pozostać pod kontrolą rządu. Moneta wspierana przez państwo ma zwiększyć ilość bezgotówkowych płatności, a także obniżyć koszty i czas transakcji. Ukraina już kilkakrotnie planowała wprowadzenie “waluty cyfrowej” w ramach projektu o nazwie “Gospodarka bezgotówkowa”. Już w styczniu Narodowy Bank Ukrainy planował rozpocząć pracę nad wprowadzenia e-hrywny, która nie byłaby jednak oparta na blockchain.

Według niektórych urzędników ta wersja ukraińskiej monety państwowej musiała być powiązana z krajową pieniądzem fiducjarnym w skali 1: 1, ponieważ NBU uważa, że to zapobiegłoby wzrostowi stopy inflacji.
Jednak wydawanie e-hrywny w oparciu o blockchain wciąż pozostaje na etapie wczesnych planów, a sam bank dodaje:

“Decyzja o stosowności wprowadzenia elektronicznej hrywny ostatecznie zostanie podjęta dopiero po szczegółowej analizie.”

Zdaniem Vesti Ukraine, doradca szefa ukraińskiego stowarzyszenia banków Alexey Kustch uważa, że ​​żadna cyfrowa waluta, taka jak e-hrywna, nie może zostać porównana do kryptowalut, ponieważ są one anonimowe i zdecentralizowane z definicji – w przeciwieństwie do waluty wspieranej przez państwo.

Kutsch zauważył także, że wspierana przez państwo cyfrowa waluta oparta na blockchain jest “całkiem obiecującym kierunkiem”:

“Z jednej strony e-hrywna będzie to chronić prawa człowieka pod względem własności, a z drugiej strony pomoże znacznie obniżyć koszty i czas transakcji, a także przyspieszyć obrót pieniędzmi w kraju”.

Ukraiński parlament już jakiś czas przygotował trzy ustawy, aby uregulować rynek tradycyjnych kryptowalut oraz związaną z nimi działalność gospodarczą, lecz do dziś nie poczyniono znaczących postępów w ich przyjmowaniu.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Name Price
Bitcoin (BTC)
$4,022.22
Litecoin (LTC)
$59.95
Stellar (XLM)
$0.110356
IOTA (MIOTA)
$0.296460
XRP (XRP)
$0.316995
EOS (EOS)
$3.68
TRON (TRX)
$0.022731
Cardano (ADA)
$0.052861
Monero (XMR)
$54.29
Dash (DASH)
$92.03
NEO (NEO)
$9.29
Maker (MKR)
$695.87
© 2018 - InfoCrypto.pl. All Rights Reserved.