Nowy wirus atakuje koparki wydobywające Bitcoiny!

Home » Mining » Nowy wirus atakuje koparki wydobywające Bitcoiny!
Nowy wirus atakuje koparki wydobywające Bitcoiny!
25 stycznia 2019 przez w kategorii Mining
Zdjęcie: Koparka Antminer

Ostatnie doniesienia z Chin nie napawają optymizmem. Koparki Bitmain Antminer padły ofiarą wirusa o nazwie H-Ant, który zainfekował już tysiące koparek Antminer w Państwie Środka.

Wirus H-Ant

H-Ant jest jednym z klasycznych przykładów złośliwego oprogramowania typu „ransomware”. Został odkryty przez ekspertów od bezpieczeństwa cybernetycznego już w sierpniu 2018 roku, ale dopiero w ostatnich tygodniach zaobserwowano jego wzmożoną aktywność.

Gdy koparka zostanie zarażona wirusem H-Ant, natychmiast przestaje kopać kryptowaluty, a po podłączeniu urządzenia do ekranu LCD pojawia się komunikat w języku angielskim i chińskim o następującej treści:

Jestem H-Ant. Będę atakował twojego Antminera dopóki nie rozprzestrzenisz zainfekowanej maszyny. Mogę również wyłączyć ochronę przed przegrzaniem, co spowoduje spalenie urządzenia lub pożar domu.

Kliknij przycisk „pobierz aktualizację”, która będzie zawierać numer ID i zainstaluj ją na swojej koparce. Możesz wtedy przystąpić do zarażania innych koparek lub możesz także zapłać 10 Bitcoinów, a zaprzestaniemy dalszego ataku

Giełda BEZ Weryfikacji

Zapłać albo trać!

Złośliwe oprogramowanie atakuje głównie koparki kryptowalut marki Antminer modele: S9T9, a nawet L3 – chociaż niewykluczone że problem dotyczy również innych urządzeń. Złośliwe oprogramowanie atakuje głównie koparki kryptowalut marki Antminer modele: S9T9, a nawet L3 – chociaż niewykluczone że problem dotyczy również innych urządzeń.

Cyberprzestępcy stojący za wirusem wiedząc doskonale, że nie wszyscy górnicy mogą sobie pozwolić na zapłacenie okupu, więc co niektórzy z nich wybiorą drugą opcje, która wprowadza oprogramowanie ransomware do szerszej gamy górników w której być może znajdzie się osoba zdolna zapłacić haracz.

wirus H-Ant

4000 urządzeń zostało zainfekowanych

Według Jiang Zhuoa, założyciela grupy Btc.top, niektóre kopalnie mają tendencję do „podkręcania” koparek, czyli zwiększania ich wydajności, a sam wirus może pochodzić od anonimowego twórcy zajmującego się oprogramowaniem które to umożliwia.

Jak dotąd nie było potwierdzonych doniesień o uszkodzonym przez wirusa sprzęcie, co może oznaczać, że groźba spalenia urządzeń jest bez pokrycia, lub że ofiary współpracują z cyberprzestępcami, co jest jeszcze gorszą wiadomością.

Bitcoin i kryptowaluty dla każdego