PKO Bank Polski wdrożył technologie blockchain do operacji bankowych

Home » Blockchain » PKO Bank Polski wdrożył technologie blockchain do operacji bankowych
PKO Bank Polski wdrożył technologie blockchain do operacji bankowych
18 września 2018 przez w kategorii Blockchain, Polska
Zdjęcie: PKO Bank Polski

Po paru miesiącach prac nad zastosowaniem technologii blockchain do potwierdzania autentyczności i niezmienności dokumentów wysyłanych przez bank drogą elektroniczną, PKO Bank Polski został pierwszą, polską instytucją bankową która dokonała pełnego wdrożenia blockchain do operacji bankowych.

Handluj z Dźwignią - Lewar x 100

PKO – Bank i blockchain

W ciągu kliku najbliższych dni, ponad 5 mln klientów PKO otrzyma nowe regulaminy produktowe w formie cyfrowej. Klienci banku będą mieli do dyspozycji system, który dzięki zaawansowanym technikom kryptograficznym, pozwala na sprawdzenie aktualności i autentyczności danego dokumentu poprzez użycie unikalnego numeru HASH udostępnionego przez Bank.

Korzystanie z tego rozwiązania jest bardzo proste dla użytkownika, który widząc dokument oznaczony ikoną Blockchain może w łatwy sposób potwierdzić jego autentyczność i mieć pewność, że otrzymany dokument nie został w jakikolwiek sposób zmieniony.

Ogromny krok dla powszechnej adaptacji blockchain w Polsce

Pod względem skali, jest to największe w Europie zastosowanie technologii blockchain w bankowości. W komunikacie prasowym opublikowanym przez Bank PKO możemy przeczytać, ze rozwiązanie zostało wypracowane wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową, przy współpracy z dostawcami technologicznymi. Po stronie banku, kluczowa była współpraca z polsko-brytyjską firmą Coinfirm, podjęta w ramach platformy rozwoju innowacji i nowoczesnych technologii „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”.

Zobacz Najbezpieczniejszy Portfel - Ponad 100 Kryptowalut

Blockchain ma ogromny potencjał do tego, aby zwiększyć konkurencyjność polskiego sektora bankowego. To stosunkowo młoda technologia, dla której na całym świecie nieustannie znajdowane są kolejne zastosowania. PKO Bank Polski z sukcesem realizuje strategię ukierunkowaną na cyfryzację, a pełne wdrożenie rozwiązania opartego na blockchainie jest kolejnym krokiem na obranej przez nas ścieżce, który umacnia naszą pozycję lidera technologicznego polskiej bankowości. Pracujemy nad kolejnymi innowacyjnymi rozwiązaniami, a w prace angażujemy partnerów zewnętrznych, wspólnie tworząc nowoczesną bankowość w Polsce. – mówi Adam Marciniak, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Tylko w pierwszej połowie 2018 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 1,69 mld zł a wartość aktywów sięgnęła ponad 298,7 mld zł. Adaptując technologię Coinfirm Trudatum PKO Bank Polski, jako pierwszy w kraju dokonał pełnego wdrożenia rozwiązania opartego na blockchainie, co dodatkowo wzmacnia jego pozycję bankowego lidera technologicznego.

© 2018 - InfoCrypto.pl. All Rights Reserved.