Czy istnieje polska kryptowaluta? Golem (GNT) i Polcoin

Home » Altcoiny » Czy istnieje polska kryptowaluta? Golem (GNT) i Polcoin
29 sierpnia 2019 by
Czy istnieje polska kryptowaluta? Golem (GNT) i Polcoin

Czy Polska kryptowaluta istnieje? Nasz kraj niechybnie jest ważnym punktem w świecie wirtualnych walut. W Polsce początkowo popularne było kopanie kryptowalut. Następnie, wypuściliśmy na światowy rynek przynajmniej kilka bardzo udanych giełd.

Specjaliści z Polski biorą udział w wielu ważnych projektach związanych z rozwojem technologii blockchain. Ale czy istnieje prawdziwie polska kryptowaluta założona w całości przez twórców z naszego kraju?

Zobacz giełdę BEZ weryfikacji

Polska kryptowaluta

Tworzenie kryptowalut w Polsce to zadanie niezwykle trudne. Z naszego kraju wywodzi się wielu doświadczonych deweloperów, którzy następnie rozwijają swoją karierę za granicą. Możemy wymienić wiele renomowanych projektów, a w ich składzie ekspertów z naszego kraju.

Tymczasem, tworzenie projektów w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Popularne giełdy kryptowalut, które przebiły się za granicą, nie są zarejestrowane w Polsce, ale w typowych rajach podatkowych. Problemem wydaje się nastawienie władz w naszym kraju.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że kryptowalutowy dla rządzących w najlepszym razie tematem tabu. W najgorszym, znajdują się na liście branż do zniszczenia regulacjami. Z jednej strony nie są uważane za środek płatniczy, a z drugiej już trwają pracę nad opodatkowaniem handlu.

Blokowane są również kasyna internetowe na kryptowaluty, mimo, że w gruncie rzeczy nie naruszają one ustawy hazardowej. Skoro wirtualna waluta nie jest pełnoprawnym środkiem płatniczym kasyna z „grami losowymi” powinny działać bez przeszkód.

Całe to zamieszanie sprawia, że polska kryptowaluta to wyjątkowo trudne zagadnienie. Na szczęście, światełko w tunelu staje się coraz jaśniejsze.

Sprawdź najbezpieczniejszy portfel

Polcoin – pierwsza polska kryptowaluta

W naszym kraju podejmowana wiele prób stworzenia autorskiej kryptowaluty całkowicie od podstaw. Niestety, w praktyce niewiele z tego wychodziło.

Polcoin to pierwsza, a zarazem jedyna polska kryptowaluta, którą udało się wypuścić na rynek. Nie licząc oczywiście tokenów użytkowych dostępnych na polskich giełdach kryptowalut. Polcoin został stworzony w roku 2014 jako klon Bitcoina.

Z biegiem czasu zmieniono jednak mało praktyczny algorytm i zwiększono funkcjonalność tej kryptowaluty. Polcoin jest wykorzystywany jako środek płatniczy w niektórych sklepach stacjonarnych obsługujących płatności kryptowalutami.

Pięć lat doświadczenia na rynku. Kilka zespołów deweloperskich zajmujących się dalszym rozwojem. Specjalny algorytm płatniczy, który może zostać wykorzystany w popularnych sklepach online.

polska kryptowaluta polcoin

Polska kryptowaluta Polcoin z całą pewnością odniosła pewien sukces. Niestety, jest on widoczny tylko w naszym kraju. Altcoin na rynku światowym jest praktycznie niezauważalny.

Niska kapitalizacja i wartość poniżej 1 grosza. Bardzo ograniczona dostępność na giełdach. Polska wciąż czeka na międzynarodowy sukces w kontekście własnej kryptowaluty.

Nadchodzi polski stablecoin?

W ostatnich latach pojawiło się kilka optymistycznych wiadomości, które ukazywały, że nasz kraj w końcu zaczyna na poważnie traktować kryptowaluty. W 2018 roku pojawił się nawet pomysł stworzenia polskiego stablecoina, czyli waluty wirtualnej pozbawionej cech spekulacyjnych.

Stablecoin jest scentralizowany, dzięki czemu, utrzymuje wartość bazowej waluty fiducjarnej. Digital PLN miałby oczywiście odwzorowywać notowania złotówki. Za projekt odpowiada Polski Akcelerator Technologii Blockchain pod kierownictwem Krzysztofa Piecha.

Sprawdź bota do kryptowalut

Polska kryptowaluta symulująca wartość złotówki na pewno ułatwiłaby propagowanie technologii Blockchain w naszym kraju. W końcu moglibyśmy pomyśleć o rozwoju faktycznych płatności kryptowalutami w Polsce.

Na chwilę obecną, takie płatności udostępniają nieliczne sklepy, głównie internetowe. Tymczasem w Szwajcarii, za pośrednictwem kryptowalut można już opłacić podatki. Do tak liberalnego podejścia wciąż wiele nam brakuje.

Natomiast prace Digital PLN utknęły w martwym punkcie. Minęło już półtora roku, a wciąż nie pojawiły się żadne konkrety czy whitepaper waluty.

Golem – superkomputer w technologii kryptowalut

Jeśli mielibyśmy wskazać jeden z największych polskich sukcesów w świecie blockchain, wyłączając giełdy kryptowalutowe, z całą pewnością byłby to superkomputer Golem.

Projekt ten jest rozwijany przez polski zespół deweloperski i zdołał zyskać międzynarodowy rozgłos. Sieć blockchain na tej platformie służy do udostępniania mocy obliczeniowej komputerów, która następnie mogże być wykorzystana przez klientów, potrzebujących silnego sprzętu, np. grafików komputerowych.

polska kryptowaluta golem

Zespół deweloperów kryptowaluty Golem (GNT) – Źródło golem.network

W obrębie platformy stworzono również własną kryptowalutę kryjącą się pod skrótem GNT. Jest to token użytkowy, który służy do opłacania usług związanych z pozyskiwaniem mocy obliczeniowej udostępnionej przez innych członków projektu.

Zobacz giełdę z dźwignią

Z kolei dostawcy mocy są oczywiście nagradzani za swoją pracę, również w kryptowalucie GNT. Ta polska kryptowaluta osiągnęła kapitalizację rynkową na poziomie kilkudziesięciu milionów dolarów. To duży sukces, biorąc pod uwagę, że Golem rywalizuje z wieloma azjatyckimi superkomputerami stworzonymi w sieci blockchain.

Co dalej z polskimi kryptowalutami?

Na pewno możemy doszukiwać się małych pozytywów, które świadczą o tym, że Polska w najbliższych latach będzie się rozwijać pod kątem rozwoju blockchain. Nie tak dawno wystartowała giełda Coinquista, która jako pierwsza uzyskała formalne zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego i funkcjonuje w Polsce jako formalny podmiot.

Takie samo zezwolenie otrzymała również firma Tapik, która zajmuje się rozwojem platformy Bitclude. To pokazuje, że polskie władze przestają rozpatrywać kryptowaluty wyłącznie w kontekście bańki spekulacyjnej.

Małymi krokami promujemy świat walut wirtualnych wśród ludzi, którzy jeszcze kilka lat temu nie wiedzieli, czym właściwie jest Bitcoin. Renomowane serwisy usługowe powoli wprowadzają płatności kryptowalutowe.

To wszystko napawa optymizmem i pozwala wierzyć, że polska kryptowaluta, która odniesie wielki sukces, jest tylko kwestią czasu. W końcu w naszym kraju nie brakuje znamienitych specjalistów w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Bitcoin i kryptowaluty dla każdego