Portfel sprzętowy Bitcoin – który wybrać?

Home » Poradniki » Portfel sprzętowy Bitcoin – który wybrać?
Portfel sprzętowy Bitcoin – który wybrać?
26 grudnia 2018 przez w kategorii Poradniki
Zdjęcie: Worldspectrum / pixabay.com

Jaki portfel sprzętowy wybrać dla Bitcoin i innych kryptowalut? Ledger, Trezor?

Portfele sprzętowe to urządzenia, które zostały stworzone do przechowywania kluczy prywatnych oraz do podpisywania transakcji niezależnie od komputera. Ich główną zaletą jest fakt, że są odporne na różnego rodzaju ataki hakerskie i można ich używać nawet na zainfekowanym komputerze. Posiadają dedykowane oprogramowanie open source, które pozwala zarządzać swoimi środkami z poziomu portfela (wysyłać i odbierać) lub za pomocą prostych aplikacji.

Obecnie większość portfeli sprzętowych musi zostać podłączonych do USB komputera i ma wbudowany ekran, na którym użytkownik może sprawdzić, czy adres docelowy nie został zmodyfikowany przez złośliwe oprogramowanie.

Zalecamy zakup portfela sprzętowego bezpośrednio od producenta – tylko taki zakup daje gwarancje bezpieczeństwa naszemu urządzeniu.

Co się dzieje w przypadku zgubienia lub zniszczenia portfela sprzętowego?

Przy pierwszym uruchomieniu każdy portfel sprzętowy generuje 12 lub 24 słów kluczowych, które można później rozszerzyć za pomocą niestandardowego hasła. Wyrazy te mogą być użyte do odzyskania kryptowalut za pomocą innego oprogramowania, na przykład Electrum. Zaleca się podwójne sprawdzenie słów kluczowych przed wysłaniem coinów na nowo wygenerowany adres.

Pokazanie słów kluczowych osobom trzecim, oznacza że, osoby te będą mogły przejąć kontrole nad naszymi kryptowalutami.

Najlepsze portfele sprzętowe do przechowywania kryptowalut w roku 2019

1. Ledger Nano S

Ledger Nano S jest flagowym portfelem sprzętowym francuskiej firmy Ledger. Portfel z wyglądu przypomina pendrive, dodatkowo posiada on mały wyświetlacz, dwa fizyczne przyciski służące do nawigacji i zatwierdzania akcji oraz wyjście na port USB. Ledger Nano S słynie on z dużej ilości altcoinów, które obsługuje (pełną listę można znaleźć tu), a deweloperzy cały czas pracują nad wprowadzeniem następnych.

Ledger wykorzystuje chipy Secure Element, które przy każdym uruchomieniu sprawdzają, czy oprogramowanie na urządzeniu nie zostało zmodyfikowane. Nie wszyscy są jednak zadowolenikami takiego rozwiązania, ponieważ kod źródłowy urządzenia nie jest do końca jawny.

Portfel można kupić na oficjalnej stronie producenta pod tym linkiem.

2. Trezor One

Trezor One to portfel produkowany przez czeską firmę SatoshiLabs, która uchodzi za jednego z najbardziej zaufanych producentów z branży. W porównaniu do Ledgera, Trezor ma w pełni jawny kod źródłowy, więc każdy może przyczynić się do poprawiania go oraz dodawania nowych coinów. Posiada również większy i wygodniejszy wyświetlacz.

SatoshiLabs cały czas ulepsza swój portfel webowy – znajduje się tam dużo więcej funkcji, które nie są obsługiwane przez inne portfele sprzętowe. Z powodów bezpieczeństwa urządzenie nie ma żadnego preinstalowanego oprogramowania, jest ono pobierane z serwerów TREZORA przy pierwszym uruchomieniu.

Portfel można kupić na oficjalnej stronie producenta pod tym linkiem.

3. Bitlox Advanced

Bitlox Advanced to mniej popularny portfel sprzętowy wielkości karty kredytowej, z wyświetlaczem e-ink, który nie wymaga dużej mocy. Portfel pozwala użyć Bluetooth, do połączenia z urządzeniem mobilnym, lub kabla micro USB, by połączyć go z komputerem. Portfel obsługuje wyłącznie Bitcoina, a producent oferuje 5 letnią gwarancje na urządzenie.

Portfel można kupić na oficjalnej stronie producenta pod tym linkiem.

Który portfel sprzętowy jest najlepszy?

Wszystko zależy od tego do czego wzmagasy od portfela. Ledger głównie skupia się na wspieraniu coraz większej ilości nowych kryptowalut i łatwości użytkowania, podczas gdy deweloperzy Trezora dodają coraz więcej zaawansowanych funkcji do ich portfela. W obu przypadkach zarówno urządzenia TREZOR jak i Ledger  wspierają przyszłe, większe forki Bitcoina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Name Price
Bitcoin (BTC)
$4,029.33
Litecoin (LTC)
$59.93
Stellar (XLM)
$0.110479
IOTA (MIOTA)
$0.295781
XRP (XRP)
$0.317151
EOS (EOS)
$3.69
TRON (TRX)
$0.022753
Cardano (ADA)
$0.053166
Monero (XMR)
$54.46
Dash (DASH)
$92.16
NEO (NEO)
$9.28
Maker (MKR)
$695.60
© 2018 - InfoCrypto.pl. All Rights Reserved.