Rosja: Kopalnie kryptowalut mogą wnieść do budżetu miliard dolarów rocznie

Home » Kryptowaluty » Rosja: Kopalnie kryptowalut mogą wnieść do budżetu miliard dolarów rocznie
Rosja: Kopalnie kryptowalut mogą wnieść do budżetu miliard dolarów rocznie
30 stycznia 2019 przez w kategorii Kryptowaluty, Mining

Siły jaką tworzą podatki nie trzeba nikomu przedstawiać, gdyż stanowią one główny sektor dochodowy wielu krajów. Dzięki nim państwo stać na więcej inwestycji krajowych jak i zagranicznych, co pozwala na prężny rozwój gospodarki i poprawienie poziomu życia w danym państwie.

Nowoczesna gospodarka wymaga jednak przychylnego podejścia do najnowszych trendów i standardów technologicznych, aby utrzymać się na szczycie i Rosja nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Bitcluster, czyli rosyjski dostawca rozwiązań dotyczących miningu, opublikował ostatnio raport traktujący o potencjale płynącym z wykorzystywania nadwyżki energii produkowanej przez Rosję do kopania kryptowalut.

Dzięki temu, kraj mógłby zwiększyć swoje roczne przychody z podatków nawet o miliard dolarów. Tym samym autor raportu zaleca Rosji stworzenie „krypto doliny”, która rzekomo mogłaby pomóc w jakimś stopniu gospodarce krajowej.

Kopalnie kryptowlaut w Rosji

Według szacunków firmy Bitcluster, nadwyżka energii wynosząca 20 gigawatów, byłaby w stanie zasilić około 14,8 miliona koparek Antminer S9i. Zastosowanie tejże nadwyżki na rzecz przemysłu kopania kryptowalut, pozwoliłoby Rosji na osiągnięcie zysku z tytułu podatku VAT o wysokości 70 miliardów rubli, co w przeliczeniu na dolary wynosi ponad miliard USD.

Bot do Kryptowalut

Koparki Antminer są najpopularniejszymi urządzeniami, które mają na wyposażeniu profesjonalne kopalnie kryptowalut

kopalnie kryptowalut w rosji

Według raportu, pojedyncza koparka Antminer S9i przy maksymalnym hashrate wynoszącym 14 Th/s według specyfikacji producenta, zużywa 1320 kWt/h prądu elektrycznego. Kopalnie kryptowalut posiadają obecnie w przybliżeniu około 740 tysięcy sztuk. Łączne zużycie energii elektrycznej przez te modele wynosi blisko jednego gigawata. Prąd w Rosji wyceniany jest w wysokości 2 rubli za kilowatogodzinę, przychody z podatku VAT na same koparki wyniosą blisko 292 miliony rubli miesięcznie, czyli ponad 4,4 miliarda dolarów.

Specjaliści szacują również, że stworzenie „krypto doliny” dla rosyjskich minerów wyniosłoby jedynie około 1 miliarda rubli (15 milionów dolarów) na uruchomienie inwestycji. Tym samym Bitcluster wierzy, iż w Rosji jest wystarczająco wiele przedsiębiorców, jak i firm miningowych, którzy byliby w stanie sfinansować inwestycję i rozwój tego przedsięwzięcia.

Elektrownia wodna jako miejsce na olbrzymią kopalnie kryptowalut

Założyciel rosyjskiej firmy Bitcluster – Siergiej Arestow, wierzy że dolina kryptowalut mogłaby być umiejscowiona wokół jednej z wielu elektrowni wodnych w Rosji. Elementy przemysłu miningowego i infrastruktura wymagana do stworzenia mining pooli mogą być usytuowane wokół elektrowni, dzięki czemu istnieje możliwość korzystania z relatywnie niskiego w kosztach i w zupełności wystarczającego zaopatrzenia w energię elektryczną, potrzebną do zasilenia całego systemu kopiącego kryptowaluty.

W zeszłym roku Ministerstwo Finansów w Rosji, obmyśliło plan na podobną w założeniach inwestycję, opierającą się na krypto-przemyśle. Miała ona polegać na stworzeniu terenów podlegającym specjalnym normom prawnym, nakierowanym typowo pod branżę kryptowalutową. Kolejną propozycją ze strony rosyjskiego rządu było utworzenie stref offshore dla przedsiębiorstw blockchainingowych. Miały by one powstać we Władywostoku i Kaliningradzie, natomiast specjalna strefa ekonomiczna na terenie Autonomicznej Republiki Krymu.

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego włączyło ostatnio do swojego projektu ustawy pomysł, traktujący o umożliwieniu firmom z wybranych specjalizacji, możliwość wykorzystywania przemysłu kryptowalut w niektórych rosyjskich regionach.

Tags:
Bitcoin i kryptowaluty dla każdego