Rumunia opodatkowała kryptowaluty

Home » Regulacje » Rumunia opodatkowała kryptowaluty
Rumunia opodatkowała kryptowaluty
22 stycznia 2019 przez w kategorii Regulacje

W niedziele, 20 stycznia w Rumunia wdrożyła w życie nową ustawę, dotycząca prawa podatkowego. Zgodnie z jej przepisami dochody z kryptowalut zostały zaliczone jako „dochódy z innych źródeł”, w związku z czym podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Rumunia wprowadziła podatek od zysków z kryptowalut

Rumuński dziennik finansowy „Ziarul Financial” cytuje słowa doradcy podatkowego Adriana Benty: „Teraz dochody z bitcoinów są opodatkowane i należy je zadeklarować w rocznym zeznaniu podatkowym. Tylko zarobki (lub zyski, w przeciwieństwie do przychodów) są opodatkowane.”

Jeśli zarobki z transakcji są mniejsze niż 200 RON (lejów rumuńskich), nie muszą być deklarowane. Jednakże, jeśli te niewielkie zarobki z poszczególnych transakcji łącznie przekroczą w ciągu roku 600 RON, podlegają opodatkowaniu. Obecnie kurs leja rumuńskiego wynosi około 0,90 zł.

Podatek 10% to sprawiedliwa regulacja. Wcześniej mieliśmy bardziej uciążliwą procedurę, w której trzeba było zarejestrować się freelancer, jeśli dokonywało się wielokrotnego handlu kryptowalutami. Teraz jest to traktowane jako dodatkowy dochód z innych źródeł.” – dodał Adrian Benta .

Bitcoin i kryptowaluty dla każdego