Co to jest STO? Czy Security Token Offering odmieni rynek kryptowalut?

Home » Altcoiny » Co to jest STO? Czy Security Token Offering odmieni rynek kryptowalut?
20 września 2019 by
Co to jest STO? Czy Security Token Offering odmieni rynek kryptowalut?

Nowe projekty kryptowalutowe w ostatnich latach pozyskiwały środki na rozwój platformy w ramach Initial Coin Offering czyli zbiórki ICO. Inwestorzy mogli zakupić określoną liczbę nowych tokenów po okazyjnej cenie, wierząc, że platforma odniesie sukces, a cena zakupionej waluty wirtualnej pójdzie w górę. System ten nie był pozbawiony licznych wad, dlatego już niebawem częściej spotkamy się z bezpieczniejszymi zbiórkami STO – Security Token Offering.

Giełda BEZ Weryfikacji

Co to jest STO?

Security Token Offering to możliwość zakupu nowo powstających kryptowalut w przedsprzedaży, ale obwarowana licznymi regulacjami mającymi chronić inwestorów.

Dlaczego popularność ICO będzie maleć?

Zbiórki ICO odnosiły spektakularne sukcesy. Tylko w roku 2018 zebrano kilkanaście miliardów dolarów, z czego największy sukces odniosła kryptowaluta EOS, która zebrała ponad 4 mld dolarów. Inwestorzy chętnie brali udział w zbiórkach obiecujących platform, aby w okazyjnej cenie zakupić tokeny, które niebawem mogły szybko zyskać na wartości.

Gdzie duże pieniądze tam również oszuści wietrzący okazję. Dlatego, w przeszłości nie brakowało niestety zbiórek ICO zorganizowanych wyłącznie po to, by okraść klientów. Takie projekty nie odznaczały się szczególną wiarygodnością, a i tak były w stanie zebrać nawet kilkadziesiąt, czy kilkaset tysięcy dolarów.

Później platformy po prostu znikały z sieci, a inwestorzy pozostawali z bezwartościowymi tokenami bez szans na odzyskanie pieniędzy. Zbiórki Security Token Offering mają zagwarantować inwestorom większe bezpieczeństwo.

Rodzaje tokenów dostępnych w przedsprzedaży

Zanim przejdziemy do zalet metody STO, musimy pokrótce opisać trzy rodzaje tokenów, które platformy mogły zaoferować swoim klientom w ramach przedsprzedaży.

Bezpieczny portfel

Tokeny użytkowe

Zwane jako tokeny utility. Doskonałym przykładem takiego tokena jest BNB wykorzystywany do opłacania prowizji transakcyjnych na jednej z największych giełd kryptowalut Binance. Są to po prostu tokeny, które mają praktyczne zastosowanie w obrębie platformy, która pozyskuje pieniądze na rozwój projektu.

Tokeny płatnicze

Zwane jako tokeny payment. Są to tradycyjne kryptowaluty, które mają służyć za środek płatniczy, podobnie jak Bitcoin czy Ethereum. Brak praktycznego zastosowania w obrębie platformy sprawia, że ich szacunkowa wartość w przyszłości to jedna, wielka niewiadoma.

Tokeny bezpieczeństwa

Tokeny security lub assets. Tutaj przechodzimy bezpośrednio do zbiórki Security Token Offering. Te tokeny są skonstruowane w taki sposób, aby prawnie przypominać papiery wartościowe. W związku z tym, inwestorzy mają szerszy zakres praw i w razie czego mogą walczyć o odzyskanie zainwestowanych środków. To odstrasza ewentualnych oszustów.

Dlaczego STO jest przyszłością zbiórek kryptowalutowych?

Liczne oszustwa, do których doszło na przestrzeni ostatnich lat w ramach zbiórek ICO, sprawiły, że inwestujący w kryptowaluty poszukują obecnie bezpieczniejszych i bardziej sprawdzonych form inwestowania swoich środków.

sto kryptowaluty

Kryptowaluty dostępne w ramach STO – źródło: stoscope.com

Kryptowaluty udostępniane przez wątpliwy projekt i anonimowych twórców z całą pewnością nie należą do dobrej lokaty kapitału. Nie brakowało również projektów bardzo rzetelnych i godnych zaufania, które po prostu nie wypaliły, co poskutkowało wyraźnym spadkiem wartości kryptowaluty i stratą inwestorów.

Regulacje

Security Token Offering to rozwiązanie, które wyklucza ryzyko pozostawienia inwestorów na lodzie. Tak zaprojektowane tokeny podlegają ustawie o obrocie papierów wartościowych. Są rejestrowane zgodnie z odpowiednimi wymogami stawianymi przez państwo, w którym realizowana jest emisja. Przeczytaj więcej na temat regulacji kryptowalut na świecie.

Pozytywne przejście procedur (o ile nie jest to egzotyczny kraj bez szczególnych wymogów) daje inwestorom gwarancje, że mają do czynienia z rzetelnym i profesjonalnym projektem. Co szczególnie istotne, platformy oferujące tokeny STO mogą zaproponować swoim inwestorom określoną dywidendę wypłacaną co roku wszystkim posiadaczom.

Tokeny mogą również zostać zarejestrowane na giełdach kryptowalutowych i podlegać wtórnemu obrotowi. Jedyny warunek to giełda, która przestrzega standardów KYC (Know Your Customer) oraz AML (Anty-Money Laundering).

Giełda z dźwignią

Inwestorzy mają również szereg możliwości w kwestii dochodzenia swoich praw w momencie, gdy projekt oferujący STO po prostu upadł.

Czy ICO zostanie całkowicie wyparte przez STO?

ICO na pewno nie zniknie całkowicie. W końcu każda platforma dalej będzie mogła organizować tradycyjne zbiórki oferując tokeny użytkowe oraz płatnicze. Tyle tylko, że sytuacja na rynku ulegnie diametralnym zmianom.

Teraz, potencjalny inwestor będzie miał przywilej wyboru. Będzie mógł zdecydować się na ryzykowne ICO lub wybrać sprawdzone zbiórki STO oferujące mu szeroki wachlarz praw w związku z tym, że jego inwestycja spełnia wszelkie wymogi papierów wartościowych.

Nietrudno przewidzieć, który z wariantów zostanie wybrany przez zamożnych inwestorów gotowych poświęcić duże nakłady finansowe na zakup kryptowalut.

W związku z tym, zbiórki ICO wciąż będą istnieć. I wciąż znajdziemy tam rzetelne projekty, które mogą zaoferować nam duży zysk w niedalekiej przyszłości. Tyle tylko, że będą tam również oszuści czyhający na nasze pieniądze. Tymczasem STO będzie w miarę bezpieczną przystanią dla inwestorów.

Bot do Kryptowalut

Ciężko jednak przewidzieć, czy rzetelne projekty organizujące zbiórki ICO będą mogły liczyć na dużo słabsze wyniki. Wydaje się, że najlepsze platformy powinny się obronić pomysłem. Dużo trudniej będzie mniejszym projektom bez skonkretyzowanych planów. Dla nich, dobrodziejstwo ICO może się zakończyć.

Dlaczego zbiórki STO (Security Token Offering) to dobre rozwiązanie?

Wydaje się, że głównym atutem jest sam fakt, że inwestycje w kryptowaluty będą dużo bezpieczniejsze. Wielu tradycjonalistów o konserwatywnych poglądach na temat walut wirtualnych na pewno będzie krytykować ideę STO, które mocno przybliżają tokeny do prawdziwej waluty i w naturalny sposób tracą swój charakter.

Nie można jednak wiecznie żyć marzeniami o całkowicie niezależnym świecie finansów, który oferowałby wszystkim użytkownikom bezpieczeństwo. Pewna forma nadzoru jest konieczna, o czym przekonują zbiórki STO.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Bitcoin i kryptowaluty dla każdego