Według naukowców chiński rząd wkrótce będzie mógł zniszczyć Bitcoina

Home » Bitcoin » Według naukowców chiński rząd wkrótce będzie mógł zniszczyć Bitcoina
10 października 2018 by
Według naukowców chiński rząd wkrótce będzie mógł zniszczyć Bitcoina

Chiny od kilku lat odgrywają kluczową rolę na rynkach związanych z kryptowalutami, to właśnie tutaj znajduje się również najwięcej kopalni.
Nowy artykuł napisany przez naukowców z Uniwersytetu Princeton i Florida International University informuje, że „ponad 80% wydobycia bitcoinów jest kontrolowane przez sześć pul górników. Pięć z nich jest zarządzanych przez osoby lub firmy pochodzące z Chin. Dzięki temu niszczenie bitcoina teoretycznie jest możliwe.

Według badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców rosnący wpływ Chin na kluczową infrastrukturę Bitcoina wkrótce może dać chińskiemu rządowi możliwość silnego kształtowania, a nawet zniszczenia sieci Bitcoin.

Zniszczenie bitcoina przez Chiny

Bitcoin (BTC) został zaprojektowany tak, aby nie podlegać żadnej scentralizowanej kontroli. Infrastruktura Bitcoina została zbudowana w celu zapewnienia wszystkim użytkownikom sieci silnego i stabilnego ekosystemu. BTC ma już ponad dekadę i nigdy nie doświadczył jeszcze żadnego udanego ataku hakerskiego lub ataku, który w znacznym stopniu sparaliżowałby sieć.

Giełda BEZ Weryfikacji

Kluczem do zrozumienia tej kwestii jest zmienny charakter kopania kryptowaluty. Początkowo wydobywać Bitcoinów można było nawet za pomocą gotowych komputerów (takich jak większość z nas ma w domu), ale rosnąca moc obliczeniowa wymagana do wydobycia BTC doprowadziła do stworzenia coraz bardziej wyspecjalizowanego i kosztownego sprzętu górniczego. W artykule opisano, w jaki sposób doprowadziło to do zwiększenia konsolidacji górników.

zniszczenie bitcoina chiny

Potencjalne zagrożenie

Chiny posiadają masę kopalń specjalizujących się w wydobyciu kryptowalut, to oficjalnie handel nimi jest zakazany. Władze Pekinu prowadzą prawdziwe polowania na traderów kryptowalutami, a nawet banują niektóre konferencje i wszelkie media związane z kryptowalutami.

Mimo to, badacze z Princeton pośrednio doszli do wniosku, że chińskie firmy kontrolują obecnie 74% mocy obliczeniowej sieci Bitcoin. Kopanie kryptowalut w samych Chinach nie jest zabronione, co może świadczyć o tym, że Chiny zdecydowały się przejąć kontrolę nad blokchainem Bitcoin, aby wyeliminować lub skutecznie sparaliżować jego działanie we właściwym czasie.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zwrócili swoją uwagę na aktywność chińskich górników w wydobywaniu tzw. pustych bloków, za którymi nie ma prawdziwych transakcji. Wydobywając takie bloki, górnicy otrzymują „nagrody”, które wzmacniają ich kontrolę nad siecią BTC. Stopa wydobycia pustych bloków przez chińskie kopalnie wynosi 7%, podczas gdy w przypadku innych pooli wynosi nie więcej niż 2%.

Naukowcy ostrzegli że wkrótce, chińscy górnicy mogą kopać więcej niż połowę bloków, a co mogłoby doprowadzić do „ataku 51%” – który oznaczałby przejęcie pełnej kontroli nad siecią, ujawnienie nazw i haseł anonimowych użytkowników, oraz koniec rozproszonego rejestru Bitcoin.

Atak na bitcoina

Następnym krokiem, jak piszą amerykańscy eksperci, może być „atak Goldfingera”, który jest scenariuszem apokalipsy w sieci Bitcoin.

Według badań istnieje możliwość, że „związek górników”, przy wsparciu jakiegoś potężnego państwa, będzie w stanie uruchomić ogromną liczbę botów, przez co wydobycie bitcoinów jest stanie się nieopłacalne. W takim przypadku inni członkowie sieci będą musieli wydać ogromne zasoby, aby przywrócić opłacalną ekonomicznie eksploatację sieci, lub poddać się i zgodzić się na zniszczenie bitcoina.

Jeśli chińskie władze przejmą kontrolę nad całą mocą obliczeniową chińskich „pulów wydobywczych”, da im to narzędzie do przeprowadzania wszelkich ataków w sieci blockchain, w tym ataku Goldfingera – napisali w raporcie naukowcy z dwóch amerykańskich uniwersytetów.

Chiny od dawna obawiają się BTC, ponieważ jego zastosowanie może potencjalnie osłabić kontrole Pekinu nad własnymi obywatelami. Bitcoin i inne kryptowaluty pomagają chińczykom uniknąć na przykład kontroli kapitału. Zniszczenie bitcoina byłoyb na rękę rządowi.

Tags:,
Bitcoin i kryptowaluty dla każdego