Wenezuela i kryptowaluty. Ekomomia i sytuacja oraz utworzenie nowej waluty powiązanej z Petro.

Home » Altcoiny » Wenezuela i kryptowaluty. Ekomomia i sytuacja oraz utworzenie nowej waluty powiązanej z Petro.
28 lipca 2018 by
Wenezuela i kryptowaluty. Ekomomia i sytuacja oraz utworzenie nowej waluty powiązanej z Petro.

Chociaż kryptowaluty są powszechnie uważane za instrument inwestycyjny. Łatwo jest zapomnieć o ich pierwotnej funkcji, czyli zdecentralizowanych pieniądzach. Wenezuela nie jest wyjątkiem. Wenezuelczycy pokochali kryptowaluty, w większości nie, dlatego, że spodobała im się wizja Satoshiego, lecz dlatego że Bitcoin, mimo swoich wahań cenowych, zachowuje wartość pieniądza lepiej niż Wenezuelski Boliwar. Na dodatek zapewnia gwarancje bezpieczeństwa i wolności środków niekontrolowaną przez rząd i banki.

Wenezuela – Ekonomia kraju

Wenezuela, dawniej jedno z najbogatszych państw Ameryki Południowej, mimo bogatych zasobów ropy naftowej od kilku lat jest bankrutem. Wyniszczająca polityka ekonomiczna, polegająca na nacjonalizacji całej gospodarki i zapewnieniu obywatelowi wszystkich możliwych dóbr i usług praktycznie za darmo, doprowadziła ten kraj do niewyobrażalnego kryzysu gospodarczego. O doprowadzenie gospodarki do ruiny obwinia się nieżyjącego już socjalistycznego prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza i jego następcę Maduro.

Zobacz giełdę BEZ weryfikacji

Dla niewtajemniczonych Chávez wygrał wybory obiecując tańsze ceny towarów i usług. Po dojściu do władzy zmusił międzynarodowe koncerny do opuszczenia kraju, narzucając niższe ceny produktów, których cena jednocześnie była mniejsza niż koszt produkcji. Kryzys gospodarczy pogłębił się jeszcze więcej po spadku cen ropy naftowej w wyniku globalnej recesji w 2008 roku, kiedy cała gospodarka kraju była oparta na eksporcie ropy.

Prezydent Nicolás Maduro przejął rządy po śmierci Cháveza w 2013 roku i postanowił zachować politykę prowadzoną przez swojego poprzednika. W Wenezueli od paru lat szaleje hiperinflacja, która wynosi ok 25 000%, a płaca minimalna w Wenezueli to 1,3 USD miesięcznie (dane z czerwca 2018).  Minimalna pensja Wenezuelczyka nie starczy nawet na butelkę wody w krajach najbogatszych.

Jak zaznaczono przez El Pais, ponad 87 procent Wenezuelczyków żyją w ubóstwie. Biorąc pod uwagę całkowitą populację tego kraju wynoszącą 32,3 miliona osób, to ponad 28 milionów ludzi żyjących w ubóstwie, co przekracza liczbę mieszkańców Australii.

Prostym językiem: Wenezuelczyk który kupił Bitcoina za 20 000 dolarów nadal jest w lepszej sytuacji, niż gdyby trzymał bolivary. Podczas gdy cena BTC wynosiła 20k $, w bolivarach było to 3 miliardy Bs., teraz gdy cena Bitcoina utrzymuje się w okolicach 6700$, cena w wenezuelskiej walucie wynosi 17 miliardów Bs (dane z czerwca 2018).

Sprawdź bota do kryptowalut

Wenezuela otrzymuje pomoc społeczności Reddit

Podczas gdy po sfałszowanych wyborach Wenezuelczycy nadal pozostają pod rządami Maduro, społeczność Reddit organizuje zbiórki mające pomóc mieszkańcom tego kraju.

Wenezuelski użytkownik Reddit, Windows7733, otrzymał darowizne w postaci 0.5 NANO, co jest równowartością najniższej pensji w Wenezueli. Post szybko spodobał się społeczności Reddit, która postanowiła przekazać drobne kwoty w kryptowalucie NANO, aby wesprzeć Wenezuelczyków w ciężkiej sytuacji.

Windows7733 szybko otrzymał ponad 29 NANO, od innych użytkowników chcących pomóc.  W momencie przeliczenia zebranej kryptowaluty jej wartość to 80 USD, stanowi to równowartość dwóch lat pracy w Wenezueli. Windows7733 oznajmił, że za zebrane środki kupił ponad 102 kilogramy żywności i rozdzielił ją w śród dziesięciu innych rodzin. Uszczęśliwiony Windows7733 dodał:

Dziękuję bardzo. Nie mogę wyrazić słowami, jak się dziś czuję. To niesamowite, co robi społeczność Reddit dla mojej rodziny, moich sąsiadów i wszystkich tych ludzi w potrzebie. NANO może zmienić ich życie, a ja pomogę im poznać i wykorzystać NANO.

Datki można składać pod tym adresem NANO: xrb_1y1y3sp4r7kk5doqcgmyhh7nkbncbg1117b1m9s5h9etkfo7w148sddw39yg

Aktualizacja (12/07/2018): Na tą chwile na portfelu znajduje się 414.673021 NANO o wartości $947.47

Wenezuela tworzy własną kryptowalutę

Wenezuelski prezydent Nicolas Maduro w środę 25 lipca, ogłosił plan wprowadzenia nowej waluty narodowej, która zastąpi wenezuelskie boliwary i będzie bezpośrednio związana z Petro (PTR). Boliwar, zostanie całkowicie zastąpiony przez nową walutę o nazwie bolívar soberano (suwerenny/niezależny boliwar), która z kolei będzie związana z kontrowersyjnym tokenem cyfrowym Wenezueli, Petro.

Zobacz giełdę z dźwignią

Boliwar i Petro (PTR)

Chociaż nie przedstawiono żadnych szczegółów odnośnie tego, jak nowy bolivar zostanie połączony z Petro, pojawiły się głosy, że nowy boliwar nie będzie pieniądzem fiducjarnym, ponieważ będzie powiązany z kryptowalutą kraju (która rzekomo jest powiązana z ceną lokalnej baryłki ropy).

Maduro dodał, że „Petro niewątpliwie stanie się jedną ze filarów wenezuelskiej gospodarki i zmieni życie finansowe kraju już od 20 sierpnia.

Bolívar Soberano będzie miał o pięć mniej zer od swojego poprzednika, co może ułatwić mieszkańcom i przedsiębiorcą liczenie i przeprowadzanie transakcji.

Prezydent Maduro początkowo zamierzał obciąć tylko trzy zera z bolivara, ale ostatecznie starając się nadążyć za prognozowaną stopą inflacji zmienił zdanie. Pomimo odważnych wypowiedzi prezydenta, wielu analityków nie jest tak optymistycznie nastawionych do zmian. Na przykład artykuł Brookings Institution stwierdza, że „Petro nie może ustabilizować gospodarki Wenezueli, a zamiast tego tworzy rezerwy walutowe z powietrza”.

Wenezuela – Banki zmuszone do przyjęcia kryptowaluty Petro

We wtorek Serwis AFP poinformował, że prezydent Nicolas Maduro nakazał wszystkim państwowym, jak i prywatnym bankom działającym na terenie Wenezueli aby „wszystkie informacje finansowe” były denominowane zarówno w bolivarze – oficjalnej walucie Wenezueli, jak i kryptowalutcie Petro.

Od zeszłego tygodnia Wenezuela ma dwie narodowe waluty : „suwerenny Bolivar” i Petro. Nowy suwerenny Bolivar jest faktycznie taki sam jak stary – ale z nowym fantazyjnym znaczkiem i niższą wyceną. Wenezuelczycy zostali poproszeni o zamianę starych Boliwarów na nowego suwerennego Bolivara, w stosunku 100 000 = 1.

Według Maduro Petro pomoże rozwiązać problemy gospodarcze.

Od czasu wprowadzenia Petro, wenezuelski rząd podjął wiele kroków by zwiększyć zastosowanie kryptowaluty w lokalnej gospodarce. Obecnie można usłyszeć o powszechnym przyjęciu Petro w krajowym aparacie finansowym, a z drugiej strony można odnieść wrażenie, że prezydent Maduro próbuje wykorzystać narodową kryptowalutę jako magiczne narzędzie do wyciągnięcia kraju z recesji.

Sprawdź najbezpieczniejszy portfel

Oryginalną ideą Petro było użycie kryptowaluty jako sposobu obejścia sankcji ekonomicznych kierowanych przez USA. W przypadku transakcji kryptowalutowych niewymagających pośredników, takich jak banki czy izby rozrachunkowe, rząd planował wykorzystanie wirtualnej waluty do przeprowadzania międzynarodowych płatności poza ramami kontrolowanej przez USA światowej sieci bankowości SWIFT. Takie same rozwiązanie rozważa obecnie Iran – o czym pisaliśmy tutaj.

Indie nie zapłacą za wenezuelską ropę kryptowalutą Petro

Dokładne dane o hiperinflacji w tym kraju różnią się w zależności od źródła, ponieważ oficjalne źródła państwowe nie są wiarygodne. Międzynarodowy Fundusz Walutowy niedawno prognozował, że inflacja w tym południowoamerykańskim kraju może osiągnąć poziom 1 000 000% do końca 2018 r.

Indie nie zamierzają używać kryptowaluty „petro” Wenezueli, aby płacić za import ropy naftowej z Ameryki Łacińskiej – powiedział w poniedziałek indyjski minister spraw zagranicznych Sushma Swaraj.

Średni import indyjski ropy naftowej z Wenezueli spadł ostatnio do najniższego poziomu od 2012 roku. Mimo to, Indyjski bank centralny zabronił użycia kryptowalut do sfinalizowania transakcji.

Wenezuela musi stawić czoła coraz surowszym sankcjom finansowym USA i stara się je omijać, oferując klientom spadek produkcji ropy naftowej do zapłacenia w kryptowalutie El Petro, reklamowanej przez Nicolasa Maduro jako pierwsza w historii suwerenna waluta cyfrowa poparta rezerwami ropy naftowej.

Z drugiej strony, Indie stają wobec coraz grubszego rachunku za import ropy naftowej. Ponieważ ceny ropy wzrosły w ciągu ostatnich kilku miesięcy i pogorszyły rachunki bieżące w Indiach, a urzędnicy obawiali się już, że wysokie ceny ropy i ceny paliw na pięć lat wzloty zaczęły wpływać na wzrost gospodarczy.

Minister ds. Ropy naftowej w Indiach, Dharmendra Pradhan, złożył w tym miesiącu skargę do ministra energetyki Arabii Saudyjskiej Khalida al-Faliha, że ​​ceny ropy naftowej szkodzą gospodarce indyjskiej, i powtórzył potrzebę „stabilnych i umiarkowanych” cen.

W zeszłym miesiącu indyjskie media poinformowały, że Wenezuela zaoferowała Indiom 30-procentową zniżkę na zakupy ropy naftowej, ale tylko jeśli Indie zgodzą się płacić w El Petro. Indie odmówiły.

Wenezuela ze swojej strony również ostatnio zasugerowała , że jest gotowa zaakceptować rupie za ropę, którą sprzedaje do Indii – inny sposób na obejście amerykańskich sankcji w handlu dolarami. Naród Ameryki Południowej mógłby następnie wykorzystać swoje rupie na zakup indyjskich produktów żywnościowych i leków. Indyjskie media cytowały wysłannika Wenezueli Augusto Montiel, jak powiedział w zeszłym tygodniu.

Wenezuela zakazuje importu sprzętu do kopania kryptowalut

Wenezuela, najtańszy kraj na świecie do kopania kryptowalut, zakazuje jakiegokolwiek nowego importu sprzętu górniczego, w tym niektórych rodzajów kart graficznych i komputerów, a także układów ASIC. W lutym Wenezuelczyk mógł wykopać 1 bitcoina za 530$, natomiast w Korei Południowej ten sam wynosił aż 26 000$.

Podczas gdy rząd przyjął próbował eksperymentować wprowadzając państwową kryptowalute Petro, podobno opartą na ropie naftowej, ich stanowisko wobec lokalnych krypto-górników nie jest tak przyjazne. Obecny kryzys ekonomiczny w Wenezueli jest najgorszy w historii kraju. Doprowadził do hiperinflacji waluty, ogromnego zadłużenia, niedoboru żywności i powszechnych niepokojów społecznych.

Gdy rząd drukował ogromne sumy pieniędzy, płaca minimalna straciła siłę nabywczą – rząd kontynuował drukowanie pieniędzy, jednocześnie sztucznie podnosząc zarobki. W chwili pisania tego posta płaca minimalna w Wenezueli to 1,3 USD miesięcznie, a jeden dolar USD to około 2 000 000 boliwarów.

Musimy też dodać, że w Wenezueli nie działają nasze karty, nie można przelać pieniędzy przez Western Union, pieniądz drastycznie traci wartość z tygodnia, na tydzień. Wenezuelczycy którzy posiadają pieniądze na koncie, nie mogą ich wypłacić, lub zrobić zakupów bo obowiązują limity. W powszechnym użytku nie występuje gotówka. Rząd tworzy tylko pieniądz elektroniczny, gdyż drukowanie banknotów się nie opłaca.

Wenezuelczycy pokochali kryptowaluty, w większości nie, dlatego że, spodobała im się wizja Satoshiego, ale dlatego że kryptowaluty dawały im chleb. Elektryczność, jest jedną z rzeczy, na którą większość Wenezuelczyków może sobie pozwolić.

Bitcoin lepszy niż Boliwar

Bitcoin mimo wahań cenowych, zachowuje wartość lepiej pieniądza niż Wenezuelski Boliwar, a na dodatek zapewnia gwarancje bezpieczeństwa i wolności środków niekontrolowaną przez rząd i banki. Większość mieszkańców tego południowoamerykańskiego kraju oprócz Bitcoina, zna kryptowalutę Electroneum. Ludzie mogą „kopać” swoimi telefonami z Androidem otrzymując w zamian kilka nawet półtora dolara miesięcznie.

Według lokalnych mediów wenezuelscy celnicy na polecenie rządu w Caracas konfiskują karty graficzne i komputery a także inny sprzęt mogący służyć do wydobywania bitcoinów. Nieoficjalnie mówi się, że władze kraju same mają w planach używać koparek. Wcześniej zdarzały się pojedyncze sytuacje w których policja konfiskowała urządzenia pod zarzutem kradzieży energii, lub kontrabandy.

W większości takich przypadków urządzenia zostały ponownie uruchomione przez skorumpowaną policję dla osobistego zysku. Na tą chwile Wenezuelczycy obawiają się, że władza może zarządzić konfiskatę wszystkich koparek. Można je łatwo namierzyć, bazując na wysokim zużyciu energii elektrycznej, zapewnianą przez państwowa firmę.

Wiele firm kurierskich, w tym DHL, zaktualizowało swoje strony internetowe, aby informować konsumentów o nowych represjach nałożonych przez władzę. Podczas gdy firmy spedycyjne same nie są odpowiedzialne za pilnowanie towarów importowanych, władze wenezuelskie cieszą się złą opinią za obsługę importu, a obywatele regularnie zgłaszają otwarte paczki i rozkradzione paczki.

Wenezuelski prezydent Nicolás Maduro utrzymywał, że jego kraj jest pionierem ekosystemu walut cyfrowych i na światowych konferencjach wyrażał chęć wprowadzenia kontrowersyjnej kryptowaluty wspieranej przez państwo, czyli Petro.

Ostatnia rzecz do wyjaśnienia. Nie każdy Wenezuelczyk może sobie pozwolić na sprzęt do kopania Bitcoinów. W żaden sposób nie chcemy pokazywać obrazu, w który wszyscy w Wenezueli żyją z wydobywania Bitcoinów lub altcoinów. Zwykle górnicy Bitcoin składają się z Wenezuelczyków z klasy średniej i wyższej, którzy mają pieniądze na zakup sprzętu potrzebnego do wydobycia. To stawia zubożałych Wenezuelczyków w jeszcze bardziej w niekorzystnej sytuacji od reszty ich rodaków.

Wenezuelczycy na emigracji nie mają dostępu do swoich kont bankowych w kraju

W poniedziałek władze w Caracas opublikowały komunikat prasowy, który nakazuje bankom blokowanie dostępu do rachunków bankowych zarządzanych spoza kraju, oraz zobowiązuje wszystkich Wenezuelczyków którzy zamierzają opuścić kraj (nawet tymczasowo) by powiadomili swój bank o tym zamiarze.

Wenezuela, dawniej jedno z najbogatszych państw Ameryki Południowej, mimo bogatych zasobów ropy naftowej od kilku lat jest bankrutem. Jej obywatele mają problemy nawet z dostępem do podstawowych potrzeb życiowych. Jest to powód który popchnął masę Wenezuelczyków do wyjazdu za granicę.

Jednocześnie wenezuelska gospodarka jest częściowo związana z przekazami pieniężnymi, które rodziny wysyłają do swoich bliskich wciąż przebywających w kraju. Przekazy tego rodzaju są często dokonywane za pośrednictwem brokera, który tylko wymienia walutę zagraniczną, pobierając odpowiednią opłatę. Większość brokerów przebywa poza granicami kraju docelowego, posiadając jedynie konta w lokalnych bankach.

Bitcoin zyskuje coraz większe zainteresowanie w krajach południowoamerykańskich

Wenezuela niepierwszy raz jest poligonem doświadczalnym dla kryptowalut. W kraju już jakiś czas temu wprowadzono limit płatności kartą i limit wypłat z bankomatów. Wenezuelskie władze ciągle tworzą pieniądz elektroniczny, gdyż drukowanie banknotów się nie opłaca.

Dane pochodzące z Coin Dance pokazują że Bitcoin osiąga coraz volumeny na platformie Localbitcoins. Szaleńcza hiperinflacja, pamięć o niedawnych konfiskatach sprzętu do kopania kryptowalut przez wenezuelskich celników. Obawy o blokadę i utratę środków to tylko niektóre z domniemanych powodów uzasadniających, dlaczego kryptowaluty zyskują coraz większą popularność w Ameryce Południowej.

Bitcoin i kryptowaluty dla każdego