Wirtualna waluta – Co to jest? Jak działa i jak ją wykorzystać?

Home » Altcoiny » Wirtualna waluta – Co to jest? Jak działa i jak ją wykorzystać?

co to jest wirtualna walutaChoć władze wielu krajów wciąż sprzeciwiają się określaniu kryptowalut środkiem płatniczym, fakty nie pozostawiają w tym względzie żadnych wątpliwości. Wirtualna waluta znajduje coraz więcej zastosowań w codziennym życiu i przestaje być terminem owianym tajemnicą. Można ją kupić przykładowo na największej giełdzie Binance lub w kantorach kryptowalut.

Świadomość społeczeństwa na temat walut cyfrowych rośnie w imponującym tempie. Jeszcze kilka lat temu wiele osób nie wiedziało czym jest kryptowaluta. Dziś potrafią wymienić najważniejsze tokeny oraz znają podstawowe możliwości oferowane przez waluty cyfrowe.

Wirtualna waluta – Rozwój na świecie

Wielu rządzących nie potrafi zaakceptować świata kryptowalut. Zdecentralizowany charakter walut cyfrowych pozbawionych kontroli i nadzoru jest solą w oku mniej liberalnych polityków. Na szczęście i ten stan rzeczy powoli ulega zmianom. W wielu krajach zachodniej Europy kryptowaluta widnieje już jako legalny środek płatniczy.

W Szwajcarii, w niektórych kantonach przy pomocy walut cyfrowych można nawet opłacić podatek. Negatywny obraz kryptowalut wciąż jest niestety obecny w Polsce. Pierwsza oficjalna i państwowa definicja waluty wirtualnej pojawiła się w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. To najlepiej oddaje stosunek rządu do kryptowalut. A szkoda.

Giełda z dźwignią

Wystarczy bowiem nieco zainteresować się tym tematem i dowiedzieć się o możliwościach jakie otwierają przed nami niektóre platformy kryptowalut. Chociażby imponujący, polski projekt Golem, który pragnie stworzyć wielki i ogólnodostępny super komputer, który każdy z nas będzie mógł wynająć do swoich celów. Jest to platforma stworzona w technologii blockchain i podobnie jak wiele innych platform wykorzystuje kryptowaluty.

Wirtualna waluta rzeczywista jak nigdy wcześniej

Jeszcze do niedawna kryptowaluty były wykorzystywane wyłącznie w świecie Internetu. Co więcej, możliwości były mocno ograniczone zwykle do działań na platformach blockchain. Sytuacje zmienił Bitcoin i Ethereum. Tu sprawdzisz co to jest bitcoin. Popularność tych kryptowalut sprawiła, że płatności za ich pośrednictwem stały się bardziej popularne i powszechne.

Obecnie, wirtualna waluta pozwoli nam opłacić zakupy w wielu sklepach internetowych lub zapłacić za jedzenie zamówione przez popularne portale. To sprawia, że wirtualne dotąd kryptowaluty w końcu stają się bardziej rzeczywiste i obecne w codziennym życiu. W ciągu ostatnich lat pojawiły się liczne platformy adresowane do przedsiębiorców.

Właściciel sklepu lub lokalu usługowego może zamówić prosty terminal umożliwiający płatności kryptowalutami. Coraz więcej miejsc na świecie decyduje się na takie rozwiązanie. Także w Polsce znajdziemy coraz więcej sklepów, kawiarni, restauracji oraz innych lokali dających taką możliwość. Strona i aplikacja CoinMap pozwala nam sprawdzić na mapie wszystkie miejsca obsługujące płatność kryptowalutowe.

Bitomat pozwala kupić kryptowaluty, ale także zamienić je na gotówkę. To urządzenie zupełnie zaciera barierę między walutą wirtualną i namacalnym banknotem.

Bot do Kryptowalut

Inwestycje w wirtualną walutę

Imponujące wzrosty cen Bitcoina sprawiły, że wiele osób zaczęło się interesować zagadnieniem inwestowania w kryptowaluty. Wirtualna waluta nie zna żadnych ograniczeń i w ciągu kilku dni może zwiększyć swoją wartość o kilkaset procent. Oczywiście jest to również zagrożenie. W drugiej połowie 2017 obserwowaliśmy ogromną bańkę spekulacyjną.

Miliony nowych inwestorów oraz pozytywne nastawienie. To doprowadziło do rekordowych wartości wielu tokenów. I do sytuacji, w której inwestorzy posiadający na swoim koncie najwięcej aktywów zaczęli masowo wyprzedawać posiadane tokeny po imponujących cenach. Efektem był historyczny spadek wartości wielu kryptowalut. Nawet kilkadziesiąt procent w ciągu kilku tygodni.

wirtualna waluta inwestowanie

Można jednak śmiało stwierdzić, że taka sytuacja była potrzebna i przyniosła wiele dobrego. Przede wszystkim, osoby poważnie zainteresowane inwestycjami zdobyły cenne doświadczenie. Czarny okres pozwolił również oczyścić rynek z ludzi, którzy inwestowali pieniądze za tłumem.

Bez żadnej wiedzy i umiejętności. Takie sytuacje prowadzą do bańki spekulacyjnej. W efekcie, obecnie rynek kryptowalut jest dużo bardziej stabilny i odporniejszy na gwałtowne zmiany wartości.

ICO – kryptowaluty drogą do realizacji wielu pomysłów

Technologia blockchain każdego roku rośnie w siłę. Wirtualna waluta jest bezpośrednio związana z rozwojem tego systemu. Zdecentralizowane banki, giełdy transakcyjne, serwisy służące do faktoringu i wiele innych projektów. Co je łącze? Kryptowaluty, które pozwoliły pozyskać środki na stworzenie projektu. ICO czyli Initial Coin Offering.

Jest to metoda pozyskiwania kapitału, która działa w następujący sposób: Pomysłodawca opisuje swój projekt i możliwości jakie zapewni w przyszłości platforma. Oferuje wirtualne tokeny, które będzie można wykorzystać w obrębie platformy. Osoby zainteresowane projektem płacą inną kryptowalutą posiadającą już sporą wartość (zwykle Bitcoinem lub Ethereum).

Jest to inwestycja, która daje kupcom szanse na spory zysk. Z kolei pomysłodawca otrzymuje duży kapitał na start projektu. Rekordowa zbiórka ICO? Zdecentralizowana platforma transakcyjna EOS zdobyła na start aż… 4 miliardy dolarów!

Nie każda kryptowaluta jest zdecentralizowana

Podstawowym zamysłem kryptowalut było stworzenie całkowicie anonimowego i bezpiecznego systemu płatniczego. Bez banków, pośredników, komisji nadzoru. Dlatego też, wirtualna waluta jest nazywana zdecentralizowaną. Tyle tylko, że nie wszystkie kryptowaluty dostępne obecnie na rynku są pozbawione jakiejkolwiek kontroli.

Bezpieczny portfel

Niektóre kraje zdecydowały się na stworzenie własnych coinów wirtualnych podlegających pewnej kontroli. Zjawisko narodziło się dużo wcześniej w obrębie platform blockchain. Niektóre projekty wymagają bowiem stabilnej waluty cyfrowej potrzebnej do zawierania wewnętrznych kontraktów. Tak narodziły się stable coiny, które w odróżnieniu od innych kryptowalut mają prezentować realną wartość odpowiadającą jednej z walut fiducjarnych.

A w tym celu potrzebna jest przynajmniej podstawowa kontrola, która umożliwi zapobieganie nagłym wzrostom lub spadkom cen. A zatem, w obecnych czasach nie każda wirtualna waluta jest pozbawiona nadzoru.

Koszmar Orwella czy nieograniczone możliwości?

Każdy z nas widział za pewne jeden z filmów science-fiction, w którym jeden z antagonistów mógł kontrolować wszystkie urządzenia elektroniczne na świecie. Obecnie, wizja ta nie jest już tak bardzo odległa. Technologia blockchain narodziła się w celu realizowania idei Internet of Things. Zakłada ona tworzenie sieci urządzeń, które będą zdolne do przechowywania oraz wymiany informacji.

Nowoczesny sprzęt gospodarstwa domowego posiada połączenie z Internetem. Przykładem są chociażby niektóre lodówki. Idea Internet of Things zakłada wykorzystanie wszystkich urządzeń do tworzenia inteligentnych miast, produktów, budynków oraz systemu transportu. Wirtualna waluta stoi zatem u podstaw znacznie bardziej złożonego i ambitnego planu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Bitcoin i kryptowaluty dla każdego