Historia Pieniądza. Jak działają pieniądze fiducjarne? – Wstęp do Bitcoina

Home » Inne » Historia Pieniądza. Jak działają pieniądze fiducjarne? – Wstęp do Bitcoina

Zanim zacznę pisać na temat Bitcoina, opowiem jak wyglądała historia pieniądza oraz podstawowe czynniki ekonomiczne, które nim rządzą. Jest to potrzebne aby dobrze zrozumieć moje artykuły na temat Bitcoina, które zamierzam publikować w najbliższym czasie.

Niezbędne jest zrozumienie czym naprawdę jest pieniądz fiducjarny i jak obecnie funkcjonuje system finansowy. Wielu osobom może wydawać się to banalne, jednak ręczę że przytłaczająca większość ludzi ma błędne przekonania na ten temat. Postaram się opisać tą tematykę jak najbardziej zwięźle i poruszę w niej jedynie podstawowe i niezbędne kwestie. Spróbuję również ten temat przedstawić w możliwie prosty i ciekawy sposób…

Historia pieniądza – Początki handlu

historia pieniądza handel barterowy

Historia pieniądza mówi, że na początku istniał jedynie handel barterowy. Polegał on na wymianie różnych przedmiotów w zamian za inne przedmioty. Było to bardzo uciążliwe i niepraktyczne. Mając np. skórę jakiegoś zwierzęcia i chcąc wymienić ją np. na jakieś narzędzie, jego właściciel niekoniecznie chciał je zamienić za skórę, którą posiadaliśmy.

Największa Giełda Krypto - Niskie Prowizje - Ponad 150 coinów

Jemu mogło zależeć np. na mięsie lub czymkolwiek innym czego nie mieliśmy. Ciężkie było również przeliczanie wartości różnych przedmiotów na inne, oraz dzielenie ich na mniejsze części w razie potrzeby. Jeżeli ktoś chciał kupić np. trochę mięsa w zamian za włócznię a włócznia była warta dużo więcej niż potrzebowaliśmy tego mięsa, mieliśmy problem. Jak widać handel barterowy był bardzo niepraktyczny.

Złoto i kruszce – Następny etap w historii pieniądza

historia pieniądza złoto

Ludzkość rozwiązała problem handlu barterowego używając złota i srebra jako środka do wymiany wartości. Dlaczego użyto akurat tych dwóch pierwiastków a nie innych? Na całym świecie, różne odseparowane od siebie cywilizacje dochodziły zawsze do tego właśnie kruszcu z prostej przyczyny. Reszta pierwiastków nie nadawała się do użytku jako “pieniądz”…

Pierwiastek który może zostać pieniądzem powinien spełnić kilka warunków. Musi on być łatwy do przechowywania, tak więc musiał on mieć postać stałą. Wszystkie pierwiastki lotne i ciekłe odpadają. Nie mógł on reagować z innymi powszechnie występującymi pierwiastkami, czyli np. utleniać się, korodować itp. Np. lit w kontakcie z tlenem zapala się do ogromnych temperatur (słyszeliście o wybuchających bateriach telefonów?).

Kolejnym, warunkiem musiało być rzadkie występowanie pierwiastka w przyrodzie. Większość pierwiastków jak np. węgiel odpada. Również musiał być on bezpieczny dla człowieka. Radioaktywne, czy łatwopalne pierwiastki również odpadają.

Złoto

Drogą eliminacji pozostawało już tylko pięć pierwiastków. Złoto, srebro, platyna, rod i pallad. Rod i pallad odkryto dopiero po 1800 r. Platyna topi się w 1768°C, czyli w temperaturze nieosiągalnej kiedyś dla ludzi a srebro z czasem matowieje.

Udział w Zyskach Giełdy - Wypłaty co Tydzień w ETH

W ten sposób wszystkie cywilizacje zawsze dochodziły do używania złota. Aby wyeliminować problem różnej wielkości samorodków i trudności w ocenie ich wagi z czasem zaczęto standaryzować stałą ilość kruszcu poprzez bicie jednakowych wagowo monet.

Jak powstały papierowe pieniądze?

historia pieniądza papierowe

Złoto było trudne do dzielenia na mniejsze fragmenty, jego waga była duża a zamożni po prostu bali się jego kradzieży. Z biegiem czasu powstawały skarbce, które były protoplastami dzisiejszych banków. Za niewielką opłatą ludzie zaczęli deponować w nich swoje złoto.

Skarbnik jako potwierdzenie depozytu wydawał papierowe pokwitowanie na ilość złota jaką dawano mu na przechowanie. Jak pokazuje historia pieniądza ludzie zamiast płacić fizycznym złotem zaczęli płacić posiadanymi kwitami na zdeponowane przez siebie złoto w skarbcach, gdyż tak było po prostu wygodniej.

Kryptowalutę Bitcoin zakupisz na największej polskiej giełdzie Bitbay. Możliwość płatności w złotówce oraz dodatkowo bezpłatny kantor internetowy.

Zamiast płacić komuś np. 50g złota, ludzie dawali pokwitowanie na nie. Wtedy sprzedawca na podstawie takiego pokwitowania mógł ze skarbca odebrać prawdziwe złoto.

Tak powstały pierwsze papierowe pieniądze, które z czasem przekształcono w różnego rodzaju waluty. Z czasem ich emisją zaczęły zajmować się rządy. Wszystkie te pieniądze nadal miały prawdziwe pokrycie w złocie, czyli np. $1 był wart jedną uncję złota, która fizycznie istniała i była w skarbcu danego państwa. Nazwa “banknot” pochodzi od “bankowa-nota”. Tak przedstawia się historia pieniądza na wczesnym etapie.

Jak powstały pieniądze fiducjarne?

historia pieniądza fiducjarne

Wykres spadku siły nabywczej USD na przestrzeni lat.

Złota mamy na świecie ograniczoną ilość, więc nie było możliwe swobodne wytwarzanie pieniędzy w większych ilościach. Pieniądze istniały tylko aby nadać złotu wygodniejszą i prostszą formę użytkową, jednak faktycznie handel nadal opierał się na złocie.

W taki sposób świat funkcjonował bardzo długo, aż w poprzednim wieku państwa zaczęły zastępować dotychczasowe pieniądze, pieniędzmi fiducjarnymi tzw. “fiat” (od słowa “fides” – wiara). Dla przykładu rząd stanów zjednoczonych zrezygnował ze “standardu złota” na rzecz dolarów fiducjarnych w 1971 roku. Od tego czasu USD nie ma pokrycia w złocie.

Handel z Dźwignią - Lewar x 100 - Kontrakty Bitcoinowe

Obecnie wszystkie powszechnie używane oficjalne waluty jak np. CHF, USD, EURO czy PLN to pieniądze fiducjarne. Nie mają one pokrycia w złocie, ani w niczym innym co ma ograniczoną fizyczną ilość na świecie co uniemożliwiałoby swobodne tworzenie większych ich ilości. Z tego powodu ich emitenci, czyli banki centralne na polecenie rządów mogły wytwarzać ich dowolne ilości. Niosło to za sobą wiele różnego rodzaju ekonomicznych konsekwencji.

Czym jest pieniądz?

czym jest pieniądzWiększość ludzi nie rozumie czym jest pieniądz. Ludzie żyją w naszej cywilizacji i z własnych obserwacji wnioskują czym one są, jednak nikt nas nie edukuje z fundamentalnej istoty tego czym on faktycznie jest.

PIENIĄDZ SAM W SOBIE NIE MA ŻADNEJ WARTOŚCI. Nieistotne czy mamy na myśli pieniądz fiducjarny, złoto czy diamenty. Każdy pieniądz jest jedynie środkiem transferu wartości. Pamiętajmy że istnieje on jedynie aby ułatwić nam wymiany różnego rodzaju dóbr w handlu. Wartość posiadają towary oraz usługi (praca też jest usługą).

Nieistotne ile wytworzymy pieniędzy fiducjarnych w gospodarce nadal posiadamy identyczną ilość dóbr. PKB (produkt krajowy brutto) określa ile tych dóbr społeczeństwo wytwarza w danym okresie czasu.

Jeżeli zaczynamy wytwarzać więcej dóbr niż konsumowaliśmy dotychczas, PKB rośnie. Wartość waluty danego państwa w obiegu jest zależna od ilości dóbr w obiegu gospodarczym.

Ilość pieniędzy w obiegu i ich wartość.

historia pieniądza obieg wartośćNiewiele osób to rozumie, ale w gospodarce KAŻDA ILOŚĆ PIENIĄDZA W OBIEGU JEST DOBRA. Ekonomia samoczynnie reguluje wartość danego pieniądza poprzez inflację i deflację. Jeżeli zaczniemy pieniądz fiducjarny wytwarzać w coraz większych ilościach a produkt krajowy brutto pozostaje na takim samym poziomie, wtedy następuje efekt inflacji.

Pieniądz zaczyna tracić na wartości. Jeżeli jakiś rząd nie wytwarzałby dodatkowych pieniędzy, które zostawałyby puszczane w obieg a ilość dóbr by wzrosła, nastąpiłby odwrotny efekt, czyli deflacja. Pieniądze zaczęłyby zyskiwać na wartości. Nieistotne ile pieniędzy jest w gospodarce, rynek samoczynnie reguluje ich wartość za pomocą tych dwóch czynników. Inflacji oraz deflacji.

Hiperinflacja

hiperinflacjaJeżeli uświadomimy sobie te fakty, stanie się dla nas jasne że wytwarzanie dodatkowych pieniędzy nic nam nie daje. PIENIĄDZ NIE MA WARTOŚCI. Jedynie zwiększamy ilość jednostek w obiegu które służą nam do handlu towarami oraz usługami

Wyobraźmy sobie sytuację że rząd USA wytwarza ogromne ilości dodatkowych pieniędzy fiducjarnych i rozdaje każdemu obywatelowi po $10 000 000. Wtedy całe społeczeństwo próbując je wydawać na różnego rodzaju dobra szybko skonsumowałoby wszystkie towary jakie posiada a usługodawcy nie byliby w stanie zaspokoić ogromnego popytu na swoje usługi.

Każdego niby byłoby stać na wszystko. Gdyby nagle każdy obywatel zapragnął kupić drogą posiadłość, Lamborghini, tysiące różnych przedmiotów, szybko zaczęłoby ich brakować dla wszystkich.

Np. producent samochodów, może i sprzedałby je wszystkie i dostał za to spore ilości pieniędzy, ale sam nie miałby z nich pożytku, ponieważ nie byłby w stanie zatrudnić większej ilości pracowników, kupić komponentów i wyprodukować wystarczającej ilości kolejnych samochodów. Nie byłby nawet w stanie wydać tych pieniędzy na nic, ponieważ w gospodarce wszystkiego zaczęłoby brakować.

Nad popyt powoduje wzrost cen. Producent samochodów, mając ich niewiele a chętnych do ich kupna dużo więcej, podniósłby ceny. Dla ludzi pieniądze, których mają dużo a nie mogą za nie nic kupić tracą na wartości. Gotowi jesteśmy za dobra, których jest deficyt płacić coraz więcej. W ten sposób działa inflacja a wartość pieniądza spada.

Hiperinflacja w Polsce

Po zmianie ustroju w Polsce w roku 1989 i zmianie systemu z socjalistycznego na kapitalistyczny, polską złotówkę dotknęła hiperinflacja. Jej wartość spadała w niesamowitym tempie. Po ustabilizowaniu się kursu złotówki w 1995 roku przeprowadzono denominację złotówki poprzez obcięcie czterech zer.

Najbezpieczniejszy Portfel Sprzętowy - Ponad 100 Kryptowalut

W tamtym czasie w obiegu nie pozostały już żadne monety, gdyż miały one zbyt niską wartość. Najmniejszym nominałem był banknot banknot 100zł, który po denominacji został zastąpiony monetą 1gr. Banknot o nominale 1 000 000zł został zastąpiony banknotem 100zł…

banknotZnanym powszechnie przykładem hiperinflacji jest Dolar Zimbabwe, gdzie władze nagminnie dodrukowywały ogromne ilości pieniędzy fiducjarnych co skutkowało ciągłym spadkiem ich wartości w ogromnym tempie. Używane nominały stawały się wciąż zbyt małe do wygodnego operowania nimi, więc rząd co chwilę wprowadzał do obiegu coraz większe nominały banknotów.

historia pieniądza zimbabweBardzo widoczna jest zależność wartości pieniądza od wartości PKB w trakcie wojen. Jeżeli w jakimś państwie zaczynają być prowadzone działania wojenne, gospodarka zaczyna być paraliżowana a wartość państwowej waluty automatycznie spada, ponieważ jej ilość jest taka sama, lecz ilość wytwarzania nowych dóbr zostaje bardzo spowolniona. Ostatnim przykładem takiego procesu jest Ukraina i spadek wartości Hryvnii. Historia pieniądza lubi się powtarzać.

historia pieniądza hryvna

Wykres Ukraińskiej Hryvnii do Dolara Amerykańskiego na przestrzeni 10 lat. Spadek do poziomu poniżej 20%

Historia pieniądza – Podsumowanie części pierwszej

Każdy myśli się że system finansowy nie może działać w tak nieodpowiedzialny sposób. Niestety założenie że funkcjonuje on stabilnie, rzetelnie i odpowiedzialnie, jest po prostu błędne.

Nieistotne jak niewiarygodnie to wygląda, wszystko możecie zweryfikować na własną rękę. Wystarczy skorzystać  z portalu Narodowego Banku Polskiego… Na stronie www.nbportal.pl znajdziecie potwierdzenie części tego co tu opisuję.  Jedynie z tego co zauważyłem, to  niektóre informacje NBP stara się przedstawić w nieco “delikatniejszej” formie.

Tak więc, zanim stwierdzisz zawarte tu są jakieś brednie, zachęcam cię do zweryfikowania ich autentyczności . Nie ma w tym nic złego mnie kiedyś też było ciężko w to uwierzyć.

Rozwój gospodarczy a ilość jednostek pieniędzy

rozwój gospodarczy

Wraz z rozwojem technologii i automatyzacji przemysłu, jesteśmy w stanie wytwarzać coraz więcej dóbr na głowę obywatela.  Od czasu wynalezienia silnika parowego, rozpoczęła się rewolucja przemysłowa, która trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Wraz z automatyzacją procesów produkcji i usprawnianiem działania całej gospodarki, towarzyszy nam wzrost gospodarczy. W rozwiniętych krajach PKB w dłuższej perspektywie stale rośnie, więc jesteśmy w stanie produkować coraz większe ilości towarów oraz świadczyć większą liczbę usług.

Dla przykładu kiedyś rolnik, sadził, plewił i wykonywał wszelkie czynności ręcznie. Dziś posiada traktory i wiele innych narzędzi umożliwiających mu wytwarzanie większych ilości towarów, poświęcając na to tyle samo czasu.  Kiedyś ubrania wytwarzano ręcznie. Z czasem zaczęto usprawniać te procesu różnymi maszynami.

Dziś fabryka w której pracuje kilkaset osób jest w stanie wytworzyć ubrania dla wielu tysięcy osób dziennie. Koszta produkcji stale maleją, więc ceny towarów również. Z tego powodu z dekady na dekadę, stać nas na konsumpcję coraz większej ilości dóbr.

Historia pieniądza, a spadek siły nabywczej

Gdyby wraz ze wzrostem PKB w obiegu pozostawała taka sama ilość jednostek pieniędzy fiducjarnych, nastąpiłby efekt deflacji, Pieniądz zacząłby zyskiwać na wartości, ponieważ taka sama ilość jednostek pieniędzy byłaby rozkładana na coraz większą ilość dóbr.

Oczywiście nasze wspaniałomyślne rządy wykorzystują wzrost PKB i  stale dodają do obiegu nowe jednostki pieniędzy fiducjarnych. W końcu jakim prawem mielibyśmy odnosić korzyści z własnego rozwoju? Niestety, rządy tworzą jeszcze więcej pieniędzy niż wynosi wzrost PKB, powodując inflację i stale obniżając siłę nabywczą pieniędzy które pozostają w obiegu.

historia pieniądza dolar

Mimo że jest to dla nas na co dzień nie odczuwalne, nasze pieniądze stale tracą na wartości. Proces ten jest płynny i w miarę jednostajnie rozłożony w czasie, więc nie odczuwamy drastycznych wzrostów cen towarów oraz usług. Mimo wszystko cały czas w niewielkim stopniu pieniądze które posiadamy tracą na wartości. Jeżeli porówna się obecne ceny towarów do tych sprzed np. 10 czy 20 lat, różnica staje się dużo bardziej widoczna.

Oczywiście wynagrodzenie za naszą pracę również wzrasta (przypominam że praca z perspektywy gospodarki to również usługa którą handlujemy), jednak nie dzieje się to tak płynnie i jednostajnie jak spada siła nabywcza pieniędzy.

Historia pieniądza, a cel inflacyjny

cel inflacyjny

W 1990 roku  Nowa Zelandia jako pierwszy kraj przyjęła cel inflacyjny. Cel inflacyjny jest ustalonym odgórnie średnim poziomem inflacji w skali roku, do którego (teoretycznie) powinien dążyć Bank Centralny. Polska zaczęła ustalać cel inflacyjny od roku 2000 i obecnie wynosi on 2,5% w skali roku.

Jak widać cel inflacyjny jest nowym pojęciem. Od pewnego czasu jednak widzę bardzo silne propagowanie dobrego wpływu jego istnienia przez NBP. Naprawdę jestem niezwykle zaskoczony tym jak szybko Polski rząd dotarł do tak ogromnej liczby obywateli ze swoją edukacją.

Szkoda że nie działa tak samo sprawnie w kwestii uświadamiania ludziom innych rzeczy, jak np. zasadności istnienia celu inflacyjnego. Niestety przekaz odnośnie tego zagadnienia jest bardzo zmanipulowany…

Narodowy Bank Polski twierdzi że cel inflacyjny jest dobry dla gospodarki, wymieniając następujące powody:

  • jasność założeń strategii dla otoczenia gospodarczego
  • zwiększenie wiarygodności poczynań banku centralnego spowodowane długoterminowością strategii
  • zmniejszenie kosztu społecznego przy przełamywaniu wygórowanych oczekiwań inflacyjnych
  • elastyczność strategii
  • brak zaburzeń polityki zagranicznej dzięki płynności kursu walutowego

Nie będę negował wagi dla gospodarki wyżej wymienionych powodów. Zasadniczym problemem jest przekaz tej “edukacji” przez co ta jest całkowicie błędnie odbierana przez obywateli…

Zgubne skutki celu inflacyjnego

“CEL INFLACYJNY” jest jedynie próba utrzymania inflacji na danym poziomie a nie ogólnie istnienie całej inflacji!  Społeczeństwo celowo jest wprowadzane w błędne przeświadczenie, że INFLACJA JEST DOBRA I POTRZEBNA GOSPODARCE. Historia pieniądza mówi coś innego.

Dążenie do utrzymania inflacji na stałym poziomie to nie to samo co istnienie inflacji! Odbiorcy  rozumieją “POTRZEBĘ CELU INFLACYJNEGO” jako “POTRZEBĘ ISTNIENIA INFLACJI”, przez co myślą że ma ona korzystny wpływ i powinna istnieć. Może faktycznie, inflacja jest korzystna, ale co najwyżej dla skarbu państwa, bo z pewnością nie dla jego obywateli.

Inflacja to tak naprawdę ukryty podatek, który każdy z nas bez przerwy płaci. Jest to “okradanie” obywateli przez skarb państwa wykorzystując możliwość dodruku pieniądza fiducjarnego w nieograniczonych ilościach. Dodatkowo,  udało się przekonać większość społeczeństwa że jest to dla nich korzystne…

historia pieniądza zadłużenie

Inflacja ukryta

ukryta inflacja

Poza inflacją o którą jesteśmy w stanie obliczyć istnieje również “inflacja ukryta”.  Nawet w kapitalistycznym systemie rząd nadal ma możliwość odgórnego ustalania sztywnych cen niektórych towarów. i usług. Np. w sektorze energetycznym rząd może ustalać ceny paliw na danym poziomie, które nie są wynikiem wolnorynkowej wyceny.

Jeżeli mamy nadwyżkę pieniężną przy wysokim popycie, oraz niedostatecznej podaży takich towarów, występuje efekt inflacji ukrytej. Nie jest ona widoczna w raportach GUSu tak samo jak normalna inflacja. To po prostu kolejny ukryty i niesprawiedliwy czynnik odbierający nam nasze pieniądze. Inflacja osłabia wartość wszystkich pieniędzy w obiegu, ale nowo wytworzone pieniądze powstają zawsze  po stronie skarbu państwa, nie obywateli. To jest zwyczajne okradanie nas z efektów naszej własnej pracy.

Pewnie część osób, mogła pomyśleć że jestem w błędzie, kiedy cały czas pisałem o inflacji, jako efekcie wytwarzania nowych jednostek pieniędzy. W końcu wiele osób wie, że NBP może wpływać na inflację za pomocą ustalania stóp kredytowych. Nic bardziej mylnego, ponieważ właśnie udzielania nowego kredytu jest procesem wprowadzanie nowych pieniędzy w obieg!

Historia pieniądza – Tworzenie pieniądza fiducjarnego

historia pieniądza fiducjarnego

Zastanówmy się co się dzieje podczas tworzenia najprostszej umowy pożyczkowej,  Obligacji skarbu państwa. Rząd w razie potrzeby emituje obligacje w celu uzyskania pożyczki od instytucji lub obywateli. Obligacja stanowi gwarancję rządu zwrotu udzielonej pożyczki, powiększoną o niewielkie oprocentowanie.

W momencie kiedy kupimy taką obligację, przekazujemy skarbowi państwa nasze pieniądze a w zamian otrzymujemy dokument obligacji.  Po określonym czasie za tą obligację otrzymujemy zwrot naszego wkładu powiększony o dane oprocentowanie. Zastanawialiście się jednak co się dzieje z tą pożyczką w międzyczasie?

Państwo ma nasze pieniądze a my mamy dokument który gwarantuje nam zwrot tych pieniędzy w przyszłości. Zwykły obywatel nie jest w stanie z taką obligacją za wiele zrobić. Zwyczajnie ją trzyma do czasu spłaty należności, ale ta obligacja jest także jakimś aktywem! Posiada ona dokładnie taką samą wartość, jak suma pieniędzy które zostaną nam zwrócone na jej podstawie. Jeżeli mamy jakiś dług a komornik będzie chciał go odzyskać, może on obligację również zająć ponieważ ma ona jakąś wartość! Może zostać ona wyceniona i posiadać wartość.

W zasadzie to niczym się nie różni od pieniędzy. Jedyna różnica z nas to ograniczenie w swobodnym obracaniu nią jak normalnymi pieniędzmi. Nie zapłacimy obligacją za kupno jakiejś rzeczy w sklepie, bo sprzedawca najprawdopodobniej jej nie przyjmie. Dla instytucji finansowych nie stanowi to jednak żadnej różnicy czy obraca obligacją, umową kredytową, czy klasycznymi pieniędzmi.

Najczęściej taka obligacja może posłużyć jako zabezpieczenie innej pożyczki. Instytucja finansowa może, takim dokumentem handlować, lub brać pod jej zastaw kolejne pożyczki. Może ona stanowić pewną gwarancję spłaty innej pożyczki w razie problemów z wypłacalnością.

Podwojenie ilości pieniądza

Niesamowite! Właśnie podwoiliśmy ilość pieniędzy! Wydaje się nierealne że w taki sposób system finansowy funkcjonuje? Prawidłowo, ponieważ prawidłowo nie powinien w taki sposób funkcjonować. Mimo wszystko właśnie w taki sposób funkcjonuje system finansowy…

Podczas zaciągnięcia kredytu dajemy poniekąd sygnał NBP, że pieniędzy jest za mało w obiegu ponieważ na rynku istnieje nadmiar aktywów, które chcemy zakupić ale brakuje nam na to środków.  Pieniądze udzielane nam w kredycie przez bank w części są wytwarzane z niczego. To właśnie w tym momencie NBP wprowadza nowe pieniądze do obiegu.

Umowy zależnie od stopnia zabezpieczenia ich spłaty są postrzegane jako bardziej lub mniej ryzykowne. Kiedy bierzemy kredyt hipoteczny, bank w razie naszej niewypłacalności jest w stanie zająć daną nieruchomość a następnie sprzedając ją odzyskać swój wkład. Taka umowa jest oceniana jako mało ryzykowna i bezpieczna. Do czasu jej spłaty, bank jako jej właściciel może nią normalnie handlować itd.

Kryzys finansowy w USA

Pamiętacie ostatni kryzys finansowy w Stanach Zjednoczonych z roku 2008? Miał on swój początek właśnie w sektorze umów hipotecznych. Mówiąc w ogromnym uproszczeniu, banki mając do dyspozycji wiele różnych narzędzi finansowych nadwyrężyły gospodarkę narodową, tworząc kredyt na bazie innego kredytu, który opierał się na innym kredycie itd.

W końcu podstawa piramidy uległa nadwyrężeniu i pociągnęła za sobą całą gospodarkę. System finansowy po prostu zaczął wracać do poziomu swoich realnych możliwości.

Historia pieniądza w filmie Big Short

Naprawdę opisuję to niezwykle ogólnikowo, gdyż jest to dużo większy i skomplikowany proces. Jeżeli jednak jest ktoś tym tematem zainteresowany mogę polecić bardzo dobry film pt. “Big Short” z 2015 roku.

W bardzo jasny sposób opisuje on jak doszło do tego kryzysu. Polecam każdemu niedowiarkowi a przekona się że ekonomia nie działa w oparciu o rozsądne zasady, czego efektem są właśnie różnego rodzaju kryzysy  dziedzin gospodarki.

Każdemu logicznie myślącemu człowiekowi nasunie się myśl że “tak nie może funkcjonować gospodarka” i ma całkowitą rację jak nieraz widzimy. Nie może i z czasem przestaje funkcjonować na takich zasadach…

Większość tych problemów jest efektem używania pieniędzy fiducjarnych i nieograniczonej ich ilości. Cały system finansowy i jego problemy ma źródło właśnie w używaniu i nadmiernemu wytwarzaniu nowych jednostek pieniędzy.

Gdybyśmy nadal używali kruszców, lub innych fizycznie ograniczonych ilościowo rzeczy jako pieniędzy, cała ekonomia funkcjonowałaby zupełnie inaczej. Może nie idealnie, ale z pewnością dużo “zdrowiej” niż obecnie zarządza się pieniędzmi pochodzącymi z podatków i naszej pracy.

historia pieniądza bańka

Żyjemy w naszym systemie od lat a przez to przyzwyczajamy się do sposobu działania gospodarki i systemu finansowego. Nawet nie zastanawiamy się nad tym że system ten mógłby a przede wszystkim że powinien on inaczej funkcjonować niż dotychczas. To że działa on w taki sposób od lat, nie oznacza że jest to dobre rozwiązanie.

Gigantyczna bańka spekulacyjna

Ludzie rozumiejąc że funkcją rządu jest sterowanie państwem, zapominają że nie generuje on żadnych dóbr. Jest za to jedynie zarządcą aktywów, których twórcą jest społeczeństwo. Państwo nic nie wytwarza, całą gospodarkę i produkt krajowy brutto generują obywatele i ich firmy. Państwo jedynie rozdysponowuje pieniędzmi z podatków, zazwyczaj niezbyt efektywnie…

Wielu osobom może wydać się kompletnie oderwanym od rzeczywistości stwierdzenie że “emisja pieniądza nie powinna być w rękach rządu, lecz jego wytwórców”, czyli obywateli. Przecież od zawsze to rządy się tym zajmowały… Przecież nie jest możliwe aby rządom odebrać kontrolę nad podażą pieniądza i wprowadzić w życie uczciwy system! Prawda??? ( ͡º ͜ʖ͡º)

Mam nadzieję że dotrwaliście do końca, wszystko było jasne i zrozumiałe. Jeżeli tak, to chyba już domyślacie się jakie rozwiązanie wyżej przytoczonych problemów mam na myśli.  Koniec wstępu, spodziewajcie się kontynuacji cyklu!

Autorem poniższego artykułu jest cyberpunkbtc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

© 2018 - InfoCrypto.pl. All Rights Reserved.