Zostałeś oszukany przez Bitconnect? Zgłoś się do FBI!

Home » Regulacje » Zostałeś oszukany przez Bitconnect? Zgłoś się do FBI!
Zostałeś oszukany przez Bitconnect? Zgłoś się do FBI!
24 lutego 2019 przez w kategorii Regulacje

Na stronie internetowej FBI (czyli amerykańskiej rządowej organizacji zajmującej się przestępstwami wykraczającymi poza granice konkretnego stanu) pojawiła się informacja, że osoby, które zainwestowały w piramidę finansową BCC – czyli Bitconnect – są proszone o kontakt z Federalnymi Służbami. Wspomniane osoby poszkodowane przez Bitconnect powinny nawiązać kontakt z agencją, aby ułatwić prowadzenie śledztwa.

Sprawa Biconnect wciąż w toku

Około rok temu, spółka Bitconnect zamknęła swoją giełdę kryptowalut. Jej notowania spadły wówczas o 90% – z ponad 400 dolarów do nieprawdopodobnie nędznej sumy 20 dolarów. Funkcjonowanie spółki opierało się na schemacie Madoffa: oznacza to, że pierwsi inwestorzy czerpali zyski z pieniędzy osób, które dokonywały swoich wpłat nieco później.

Bot do Kryptowalut

Błyskawiczny spadek wartości stał się kroplą, która przelała czarę goryczy. W całych Stanach zaczęły toczyć się procesy. Ludzie domagają się zwrotu zainwestowanych przez siebie pieniędzy, które z dnia na dzień straciły swoją wartość. Co ciekawe, na podstawie dokumentów sądowych z dnia trzeciego lipca 2018 roku, nawet YouTube stał się jednym z powodów w pozwie zbiorowym przeciw Bitconnect.

Sprawa ta ma tak ogromny zasięg, że FBI wciąż próbuje dotrzeć do świadków, którzy mogliby dostarczyć ważnych dla śledztwa informacji.

Bitconnect gwarantował inwestorom do 10 procent całkowitego zwrotu miesięcznie z ich inwestycji w systemie wielopoziomowym opartym na sumie początkowego depozytu inwestora – podaje FBI.

W sierpniu ubiegłego roku aresztowano Divyesh Darji’ego który jest byl uważany za głównego promotora Bitconnect, natomiast już w wrześniu 2018 roku, FBI aresztowało niejakiego Nalina Kotadiya – byłego członka indyjskiej partii politycznej Bharatiya Janata Party (BJP). Udowodniono mu powiązania ze skandalem Bitconnect, jak i oskarżono o kradzież bitcoinów wartych prawie miliard rupii – co jest równowartością niemal 13,8 milionów dolarów.

Domniemany szef Bitconnect aresztowany w Indiach

BitConnect (BCC), reklamowany jako „samoregulujący się system finansowy”, który jest częścią „rewolucji kryptowalutowej”, używał wielu chwytliwych haseł, by przyciągać uwagę inwestorów. Upadły projekt zakładał stworzenie platformy pożyczkowej typu P2P, służącej do inwestowania w Bitcoiny, a jak się okazało był zwykła piramidą finansową, na której twórcy zyskali miliony dolarów.

Bitconnect

W tym tygodniu Divyesh Darji, który jest uważany za głównego promotora , został aresztowany przez policję na lotnisku w Delhi pod zarzutem kradzieży dziesiątek milionów dolarów dolarów, należących do zmanipulowanych inwestorów BCC.

Giełda z dźwignią

Według Financial Express, organy ścigania uważają, że promotorzy zyskali około 14,5 miliona dolarów na swojej działalności.

Bitconnect został założony w 2016 roku, a uruchomiony w 2017 roku. Oskarżeni od tego czasu organizowali seminaria, wydarzenia w Indiach i innych krajach, obiecując wysokie oprocentowanie – dziennie 1 procent – na inwestycje w monety BCC.

BCC okazał się największym oszustwem w historii rynku kryptowalut!

W 2016 roku indyjski rząd zdecydował się wycofać z obiegu banknoty o nominale 500 oraz 1000 rupii (odpowiednik amerykańskich 10 i 20 dolarów) powołując się na chęć walki z szarą strefą, oraz toryzmem. Cała akcja była jednak nieprzemyślana, czego szybkim efektem był brak gotówki. W Indiach powstało realne ryzyko załamania systemu finansowego. W tym czasie na rynku pojawił się Bitcoinnect, który obiecywał rozwiązanie problemu przez stworzenie nowego pieniądza zdecentralizowanego.

Bitconnect postawił na szereg akcji promocyjnych, które zakończyły się sukcesem jednocześnie zyskując rzeszę fanów kryptowaluty. W tym samym czasie cena Bitcoin non-stop rosła, co również pomogło w sukcesie BCC.

Gdy na rynku kryptowalut pojawiły się spadki, piramida finansowa przestała działać, a lokalni menedżerowie odpowiedzialni za jej promocję uciekli z kraju zamykając główną giełdę i projekt Bitconnect.

Cena

W lipcu 2017 roku BCC kosztował 45 dolarów, a na samym początku stycznia 2018 cena osiągnęła aż 440 dolarów. Zaledwie dziesięć dni później BitConnect gwałtownie spadł do 19 dolarów za sztukę. Obecna cena BCC wynosi ok. 65 centów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Bitcoin i kryptowaluty dla każdego