Czym jest DeFi? Jak działają zdecentralizowane finanse?

Home » Blockchain » Czym jest DeFi? Jak działają zdecentralizowane finanse?
27 września 2020 by
Czym jest DeFi? Jak działają zdecentralizowane finanse?

Jedną z wartości stojących u podstaw Bitcoina była dyskrecja oraz anonimowość użytkowników. Kryptowaluta miała być całkowicie zdecentralizowanym środkiem płatności, pozbawionym jakiejkolwiek formy nadzoru finansowego.

Tymczasem, na rynku kryptowalutowym obserwujemy w ostatnich latach coraz mocniejszą centralizację. Odpowiedzią na ten problem jest system DeFi (Decentralized Finance). To popularny trend, który zyskuje coraz więcej sprzymierzeńców. Czym są zdecentralizowane finanse oraz jakie możliwości oferują?

Zdecentralizowane Finanse (DeFi) – co to jest?

DeFi to skrót od Decentralized Finance, co tłumaczymy dosłownie, jako zdecentralizowane finanse. Jest to system, na którym bazują platformy oraz kryptowaluty oferujące usługi finansowe bez nadzoru ze strony międzynarodowych instytucji oraz organizacji. Zamysłem jest stworzenia środowiska, w którym użytkownicy byliby całkowicie anonimowi i bezpieczni.

Trend powstał jako odpowiedź na postępującą centralizację rynku kryptowalut. Możemy umownie ustalić, że początek trendu DeFi sięga roku 2017. System zyskał na popularności ze względu na ostatnie wydarzenia związane z pandemią koronawirusa na całym świecie.

Zobacz giełdę BEZ weryfikacji

Odejście od idei kryptowalut

Handel kryptowalutami oferuje wielu brokerów oraz giełd. Co łączy zdecydowaną większość tych platform? Nadzór finansowy i szereg procedur, takich jak np. KYC, które wymagają weryfikowania tożsamości użytkowników. Jeśli chcemy skorzystać z takiej platformy, musimy podać dane osobowe, a także załączyć skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości.

Kolejnym objawem postępującej centralizacji są stablecoiny. To wygodne narzędzie, które znacznie usprawniło handel, jednak z natury jest całkowitym złamaniem zasad kryptowalut.

Stablecoin ma utrzymywać swoją wartość na poziomie 1 dolara amerykańskiego, innej waluty fiducjarnej lub aktywa. Aby było to możliwe, niezbędny jest nadzór, a także pokrycie w FIAT lub innych aktywach. Wiele z popularnych stablecoinów jest powiązanych z instytucjami finansowymi oraz rządowymi.

DeFi stara się sprzeciwić powyższym trendom i wrócić do idei, która przyświecała osobie lub zespołowi kryjącemu się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Chodzi oczywiście o legendarnego twórcę Bitcoina, którzy chciał stworzyć zdecentralizowany środek płatniczy nie podlegający kontroli ze strony instytucji finansowych, banków oraz rządów.

Jakie możliwości zapewnia DeFi?

Środowisko zdecentralizowanych finansów ma nam zaoferować dokładnie to samo, co aktualne usługi bankowe, tyle tylko, że bez nadzoru komisji finansowych, banków czy krajowych rządów. Najistotniejszymi elementami wchodzącymi w skład systemu DeFi są:

  • Zdecentralizowane giełdy kryptowalut (DEX)
  • Zdecentralizowane stablecoiny
  • Portfele wirtualne umożliwiające szybkie i anonimowe płatności
  • Zdecentralizowane usługi bankowe (wraz z pożyczkami i kredytami)
  • Nowoczesne aktywa inwestycyjne
  • Platformy wspierające rozwój nowych projektów

W systemie DeFi najważniejsi są użytkownicy, ponieważ to od nich zależy funkcjonowanie tego systemu. To użytkownicy dostarczają aktywa, a także tworzą aplikacje oraz platformy umożliwiające inwestowanie w kryptowaluty oraz inne usługi finansowe.

zdecentralizowane finanse defi

Zdecentralizowane giełdy kryptowalut (DEX)

Jedną z najważniejszych elementów systemu DeFi są zdecentralizowane giełdy kryptowalutowe. Mają zapewnić środowisko, w którym użytkownicy będą mogli nawiązać handel bezpośrednio.

W praktyce, osoby które sprzedają waluty cyfrowe, zyskują na każdej transakcji z tytułu niewielkiej prowizji, która stanowi ich zysk w zamian za budowanie płynności platformy. Prowizję opłaca taker, czyli osoba kupująca.

Prowizje mają być na tyle niskie, aby handel wciąż był opłacalny dla obu stron. Jak wiadomo, na scentralizowanych giełdach, maker, czyli sprzedawca, i tak musi zapłacić prowizję, mimo że buduje w ten sposób płynność giełdy. Przykładami zdecentralizowanych giełd (DEX) są platformy Uniswap i Kyber Network.

Sprawdź najbezpieczniejszy portfel

Zdecentralizowane Stable Coiny

W systemie DeFi obecne są również zdecentralizowane stablecoiny, które nie podlegają nadzorowi oraz nie muszą mieć pokrycia w tradycyjnej walucie. W zamyśle, mają wprowadzać większą stabilność oraz pewność podczas inwestycji kryptowalutowych, podobnie jaki ich scentralizowane odpowiedniki.

Brak nadzoru nad stablecoinami znacznie utrudnia kontrolę ich wartości. O ile w spokojnych okresach jest to możliwe, o tyle w momencie poważnych kryzysów lub wahań na rynku kryptowalutowym, zdecentralizowane stablecoiny mogą notować bardzo wyraźne wahania.

DeFi w codziennym życiu

System DeFi zahacza także o nasze codzienne życie: zakupy przez Internet, płacenie za usługi, a także korzystanie z walut wirtualnych w punktach stacjonarnych. Zaletą mają być całkowicie anonimowe płatności, dzięki czem użytkownicy mają większą swobodę.

Pandemia naraziła na straty wszystkich ludzi na całym świecie. Największe straty poniosły instytucje finansowe, które teraz próbują nadrabiać naszym kosztem. Dodatkowe opłaty za korzystanie z usług bankowych, rosnące prowizje, gorsze oprocentowanie na lokatach i rachunkach oszczędnościowych.

System DeFi w zamyśle ma być odporny na globalne sytuacje kryzysowe i oferować wszystkim użytkownikom niezmienne i stale warunki. Taka idea w dobie pandemii zyskała ogromną popularność i zainteresowanie osób oburzonych polityką wielu instytucji finansowych.

Zobacz giełdę z dźwignią

Jakie ograniczenia posiadają zdecentralizowane finanse?

Największym ograniczeniem może być słaba skalowalność. Usługi dostarczane przez DeFi działają na kryptowalutowych łańcuchach bloków. Niska wydajność może utrudniać dostęp w niektórych momentach. Problem ten zniknie wraz z rozwojem bardziej wydajnych sieci kryptowalutowych.

Jakie zagorżenia niesie ze sobą DeFi?

Technologia jest w początkowej fazie rozwoju. Może być niedopracowana i podatna na ataki z zewnątrz. Odpowiedzialność leży po stronie użytkowników. W przypadku problemów, czy utraty środków nie ma do kogo się zwrócić.

Rosnąca popularność trendu przyciąga oszustów, którzy tworzą projekty nie z zamiarem ich rozwoju tylko po to by napompować kurs i na tym zarobić. Tworzone są też piramidy finansowe udające DeFi.

Czy warto zgłębiać temat DeFi?

System ma bardzo szlachetne pobudki, a jego realizacja na pewno ułatwiłaby nam codzienne życie. Warto choć w pewnym stopniu korzystać z możliwości, jakie oferują nam całkowicie zdecentralizowane finanse. Płatności DeFi niewątpliwie dają większą swobodę. Korzystając z możliwości tego systemu warto zachować ostrożność.

Bitcoin i kryptowaluty dla każdego